Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Ako sa dostať do Švajčiarska 1. časť
8
mar
2014
3

O hľadaní práce a potrebnej finančnej rezerve

Ako sa dostať do Švajčiarska 1. časť

Tento článok je prvý zo série viacerých, ktoré píšem priamo zo Švajčiarska ako pomoc pre ľudí, ktorí uvažujú nad životom, prácou a štúdiom v tejto krajine. Ide o naozaj rozsiahlu tému, respektíve viacero tém, preto sa im budem venovať postupne v jednotlivých príspevkoch. Pokiaľ vás zaujíma niečo, o čom som ešte nenapísal, dajte mi vedieť. Aj keď sa táto séria týka hlavne Švajčiarska, niektoré rady sú všeobecné a platné pre zahraničie celkovo.

V prvom článku sa budem venovať práci vo Švajčiarsku, ako sa sem dostať a ako si ju nájsť. Dozviete sa aj niečo o pracovnom povolení, zdravotnom poistení a nákladoch pre život vo Švajčiarsku.

Ako sa dostať do Švajčiarska

Ako sa dostať do Švajčiarska

Práca vo Švajčiarsku

Pracovné agentúry

Častou možnosťou nad ktorou ľudia uvažujú sú práve rôzne slovenské či zahraničné pracovné agentúry, ponúkajúce za istý obnos prácu v zahraničí, ubytovanie a podobne. Priznám sa hneď v úvode, že s týmito agentúrami nemám osobnú skúsenosť. Počul som o príliš veľa negatívnych skúsenostiach s nimi (o niektorých z nich si prečítate aj v príbehoch na SpozaHranic.com) na to, aby som sa o ne vôbec hlbšie zaujímal.

Aj keď osobne nie som zástancom tejto cesty, pre niekoho to môže byť zaujímavá, možno aj jediná možnosť, ako sa dostať do zahraničia. A nie všetci sú predsa podvodníci, že? Preto venujeme pár riadkov práve agentúram. Na čo si treba určite dávať pozor?

V prvom rade si agentúru overte zo všetkých možných zdrojov a smerov. Overte si ju ako spoločnosť a jej existenciu, nájdite si ju v obchodnom registri, trvajte na osobnom stretnutí a pohovore, nájdite čo najviac ľudí, ktorí s ňou majú praktické a osobné skúsenosti, stretnite sa pokiaľ možno osobne, pretože na internete sa dnes môže popísať už naozaj kadečo a tieto informácie môžu byť nedôveryhodné a úmyselne zavádzajúce. Pri akomkoľvek čo i len najmenšom podozrení na podvod pracovnú ponuku od agentúry radšej nechajte tak a hľadajte ďalej.

Pokiaľ máš osobné skúsenosti, pozitívne či negatívne, s konkrétnymi pracovnými agentúrami, ktoré by si rád zdieľal s ostatnými, prípadne ich na ne upozornil, daj mi vedieť.

Ako si nájsť prácu sám na vlastnú päsť a na čo sa pripraviť

Povedzme, že nemáme žiadnu skúsenosť s prácou vo Švajčiarsku, zatiaľ nemáme povolenie, nemáme kde bývať, nikoho tu nepoznáme a nemáme možnosť získať pracovné miesto skrze svoje odborné vzdelanie či predošlé pracovné skúsenosti na pozíciach s vysokoškolským vzdelaním. Čo budeme potrebovať a aké sú naše šance?

V prvom rade treba myslieť na to, že vo Švajčiarsku sa môžeme zdržiavať bez povolenia iba tri mesiace. Počas tejto doby sme braní ako turisti. Neviem do akej miery a ako to je kontrolované, ale veľmi by som s tým nešpekuloval, pretože Švajčiarsko má prísnejšiu cudzineckú politiku a nikdy neviete, kedy natrafíte na policajnú kontrolu – pokiaľ máte auto so ŠPZ inou ako CH, je táto šanca veľmi vysoká, už som ale zažil aj osobnú prehliadku a kontrolu dokladov pri čakaní na večerný autobus.

Po tejto dobe sa dá požiadať o krátkodobé povolenie L na tri mesiace s tým, že si hľadáte prácu. Po nájdení si práce dostanete povolenie L na jeden rok, druhý rok väčšinou tiež a následne už môžete získať povolenie B na päť rokov. Takisto si ale musíte začať platiť zdravotnú poisťovňu a preukázať doklad o vašom bydlisku, napríklad nájomnú zmluvu. O tom, koľko to všetko stojí, píšem ďalej.

Čo mi najviac zvýši šance na nájdenie si práce?

Záleží od toho, akú prácu a kde si hľadáte. Netvrdím, že bez týchto vecí si prácu nenájdete, určite však výrazne zvýšia vaše šance:

  1. jazyk – o ňom a jeho potrebe píšem v ďalšom článku, vo všeobecnosti je však lokálny jazyk veľkou výhodou a často potrebou (nemčina, francúzština, taliančina).

  2. povolenie – to na začiatku bez práce nezískate, bohužiaľ. Je to menšia nevýhoda oproti tým, čo už pracovné povolenie majú. Netreba ale vešať hlavu – aj keď konkurencia je veľká a zamestnávatelia sú často leniví, nájdu sa aj takí, ktorí nám s povolením pomôžu.

  3. Vzdelanie – Švajčiari si potrpia na odborné vzdelanie, pri niektorých pozíciach viac, pri niektorých menej, v každom prípade je však veľkou výhodou mať doklad o dosiahnutom vzdelaní. Ten musí byť preložený do nemčiny (alebo taliančiny, francúzštiny) a prípadne aj potvrdený na príslušných úradoch vo Švajčiarsku, ktoré ho posúdia podľa svojich noriem. Takisto je výhoda pokiaľ ste absolvovali štátnicu z daného jazyka, prípadne máte iný doklad o štúdiu a znalosti reči v písanej a hovorenej forme. Prípadne kurz či školu priamo vo Švajčiarsku. To však stojí nemalé peniaze.

  4. Skúsenosti – okrem vzdelania v akejkoľvek oblasti, nech už ide o prácu stolára, čašníka, kaderníčky, automechanika, elektrikára, proste čokoľvek, obrovským plusom sú skúsenosti. Tiež vedia oceniť lojálnosť voči predošlým zamestnávateľom.

  5. Vek – pri veľa inzerátoch sa môžete stretnúť aj s takouto podmienkou, je to ale individuálne a v niektorých požadujú vek od 23 vyššie, niekde viac. V priemere sa to ale mám pocit pohybuje práve nad tým vekom 23 rokov. Keď sme pri tých inzerátoch, menšia zaujímavosť – často sa stretnete s podmienkou, že vaša rodná reč musí byť švajčiarska nemčina. Tým nepriamo naznačujú, že si neprajú nikoho iného než Švajčiara, či už Nemca alebo Slováka.

  6. Finančná rezerva – Veľmi potrebná vec, ktorej sa budeme ďalej určite venovať. Vo všeobecnosti platí, že čím viac – tým lepšie. Švajčiarsko je náročným miestom pre našu peňaženku a keďže hľadanie práce môže trvať aj celé tri mesiace, prípadne dlhšie, je dobré mať finančnú rezervu na celé toto obdobie, aby sme sa po mesiaci nemuseli vrátiť autostopom – bez peňazí a bez práce.

  7. Známosti a rodina – Ak už máte vo Švajčiarsku známych, priateľov a rodinu, máte obrovskú výhodu. Zvlášť ak vám sú ochotní poskytnúť na nejaký čas ubytovanie, pomôcť pri hľadaní práce, pri vybavovaní dokladov a vedia vám odovzdať svoje skúsenosti. Aj napriek tomu vás však čaká ešte veľa prekážok.

Koľko to všetko stojí?

Spomínal som vyššie, že pri získaní povolenia vám vzniká povinnosť platiť si zdravotnú poisťovňu. Ako to je so zdravotníctvom vo Švajčiarsku opisujem v krátkosti v tomto článku. Čo sa oplatí vedieť a s čím je dobré rátať je fakt, že poisťovňa nám môže poslať šek aj na predošlé mesiace od dátumu nášho príchodu do Švajčiarska, ktorý máme v povolení. Aj keď sme boli v tom čase nezamestnaní a platili si zdravotnú poisťovňu na Slovensku. Majú na to zo zákona právo ale nie vždy vám to dajú zaplatiť. Ohľadom tohto sa odporúčam informovať u konkrétnych poisťovní. Mesačné poistné sa pohybuje od 150 CHF a viac. Veľa záleží od kantónu, takže sa táto suma môže pohybovať v niekoľkých desiatkach frankoch oboma smermi.

Pri ubytovaní je to takisto. Pri podnájme v zdieľanom byte, takzvané WG, môžeme mať šťastie na izbu za 400 CHF, zvyčajne ale viac. Platiť viac ako 650 CHF za izbu je už veľa, nájdu sa ale aj za 800 CHF a viac. Záloha za byt sa skladá niekedy aj za tri mesiace, toto môže byť ale prípad od prípadu inak.

Strava je jedna z najdrahších položiek celkovo. Švajčiarske mäso sa pohybuje v cenách aj okolo 5 CHF za 100 gramov mäsa, všeobecne všetky živočíšne a poľnohospodárske produkty pochádzajúce zo Švajčiarska sú drahšie: syry, mäso, vajcia atď. Na strave sa dá veľmi ušetriť ak si varíme sami a máme možnosť ísť si nakúpiť do okolitých krajín. Stravovanie sa v reštauráciach aj tej najnižšej kvality vyjde na 12 CHF a viac za obed. Z obchodných reťazcov je najdrahší COOP, lacnejšie sú MIGROS, DENNER a LIDL.

Čo sa týka alkoholu a cigariet, cigarety sa pohybujú okolo 7 CHF a vyššie, alkohol napríklad 4 CHF za plechovku piva, 5 CHF za 3 deci čapovaného, fľaša tvrdého ako na Slovensku a fľaša vína 12 CHF za fľašu.

Ďalšie náklady

U kaderníčky stojí napríklad bežné pánske ostrihanie 25 – 31 CHF, prípadne až 40 – 50 CHF. Bez umytia bez všetkého, to je dobré vždy pripomenúť.

Verejná doprava je veľmi kvalitná a preto aj primerane drahá. Neexistujú tu polhodinové lístky, cestovné sa pohybuje podľa zón a lístok platí dve hodiny alebo celý deň. Existujú rôzne zľavy, možnosti a kombinácie, o týchto sa ale oplatí informovať priamo na mieste, podľa svojich konkrétnych požiadaviek. Napríklad mesačná ,,električenka“ do všetkých zón v kantóne Zurich s tým, že musíte vždy cestovať v rozpätí od deviatej hodiny ráno do polnoci, stojí 122 CHF.

Pri vydávaní povolenia zaplatíte úradný poplatok, ktorý takisto závisí od kantónu a mesta, kam sa prihlasujete, všeobecne sa to ale pohybuje v pár desiatkach frankov do sumy 100 CHF.

To, akú rezervu potrebujeme, záleží od viacerých faktorov a individuálnych okolností. Toto je aspoň základný prehľad podľa ktorého si môžete približne vyrátať potrebnú sumu.

Ako sa dostať do Švajčiarska

Ako sa dostať do Švajčiarska

Ako sa uchádzať o prácu?

Pokiaľ je to možné, najlepšou cestou je chodiť a pýtať sa. To by som robil aj pri inzerátoch – jednoducho ich nečakane navštívil osobne a spýtal sa, či majú voľné miesto. Do emailovej schránky im totiž denne prídu desiatky ak nie stovky rôznych lepších či horších životopisov, v ktorých sa ten náš jednoducho stratí. Životopis sám o sebe by mal byť výrazný, originálny, vtipný, kreatívny a tak ďalej, osobne však máme možnosť zaujať svojou osobnosťou, dokázať rečové schopnosti a iné potrebné vlastnosti pre danú pozíciu. Jednoducho si pokecať so svojim možno budúcim šéfom a odovzdať mu osobne životopis. Okrem iného uvidíme takto na vlastné oči miesto, kde by sme mali pracovať, či ide o seriózny podnik, kolegov, zamestnávateľa, okolie a tak ďalej. Z prvej návštevy sa toho dá síce vyčítať naozaj málo, ale je to lepšie ako nič a môže nám to hneď na začiatku pomôcť odfiltrovať nevhodné ponuky.

Kto sa jednoducho bojí alebo hanbí, odporúčam mu to veľmi rýchlo prekonať a naučiť sa to. A hlavne byť vytrvalý. Výsledok určite stojí za to.

Pri reagovaní na pracovné ponuky na internete sa okrem životopisu posiela takmer vždy aj motivačný list. Okrem ďalších potrebných dokladov a fotografie, ktoré môžu vyžadovať. Ako by mal vyzerať životopis a motivačný list + ďalšie zaujímavé informácie nájdete na týchto odkazoch:

Životopis

http://www.berufsberatung.ch/dyn/1248.aspx

http://www.jobscout24.ch/de/jobratgeber/lebenslauf-soll-aussehen-a1225/

http://www.berufsberatung.ch/dyn/1430.aspx

http://www.bewerbungen.ch/

http://www.jobscout24.ch/de/jobratgeber/bewerbungsschreiben-d54?c=50

Kde hľadať prácu

http://www.stellen.ch/

http://www.jobs.ch/

http://www.indeed.ch/

http://www.jobscout24.ch/de/

My Slováci a Česi máme pomerne dobré meno čo sa práce týka, sú s nami väčšinou dobré skúsenosti a preto sa nemusíte báť nejakej diskriminácie v tomto smere. Samozrejme, netreba sa na to spoliehať a dôležité je ako sa dokážeme presadiť, čo môžeme ponúknuť, ako sme priateľskí, komunikatívni a mnoho mnoho ďalších podobných záležitostí.

V tomto článku som neopísal úplne všetko, mal by ale poslúžiť ako základ pre tých, čo uvažujú nad prácou vo Švajčiarsku. V ďalších článkoch sa budem venovať potrebe reči, rozoberieme si podrobnejšie povolenia, možnosti podnikania a mnoho ďalšieho. Ak máte nejaké konkrétne otázky, budem veľmi rád, ak ich budete smerovať do správ alebo komentárov pod článkom.

Nájsť si prácu vo Švajčiarsku je naozaj náročné, samozrejme, každý kráčame svojou vlastnou životnou cestou a nikto nikdy nevie čo a ako ho na nej postretne. Preto dúfam, že vás tieto informácie skôr podporili a motivovali, ako odradili. Držím všetkým budúcim aj terajším zahraničným Slovákom palce!

Žiješ dlhodobo v zahraničí a chceš zdieľať svoje skúsenosti, zážitky a pocity s ostatnými? Máš záujem vytvoriť s našou pomocou podobný článok ako je tento? Chceš poslúžiť ostatným ako vzor, motivácia a pomoc pri ich ceste za životom v zahraničí? Budeme radi ak sa nám ozveš na emailovú adresu info@spozahranic.com. Tešíme sa na tvoj príbeh! 

You may also like

Päť rokov štúdia v krajine s najkrajšími výhľadmi
Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov
Čarovný svet pod hladinou
Ramadán v obklopení luxusu