Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov - Spoza Hraníc
30
jún
2015
1

Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov

Brazília, krajina ľudí, ktorá ma očarila a veľmi som si ju zamiloval…

Prečo Brazília?

Už dlho som chcel ísť ako dobrovoľník na iný kontinent. Do neznámej a ďalekej krajiny pomáhať miestnym a odniesť si pozitíva života v tejto krajine.

Bola možnosť ísť ako dobrovoľník cez program Mládež v akcii v rámci európskej dobrovoľníckej služby do najväčšej a najľudnatejšej krajiny Južnej Ameriky. Neváhal som ani chvíľu a dal som v dobrej práci výpoveď a rozlúčil sa s kolegami. Ako vysielajúcu organizáciu som si vybral KERIC, Kysucké regionálne informačné centrum, v Čadci. Na projekte som viedol voľno-časové aktivity ako angličtina, nemčina, fotografia a plávanie s talentovanými deťmi. Cez projekt bolo zabezpečené ubytovanie, mentor, trojmesačný jazykový kurz miestneho jazyka, malé vreckové a preplatenie väčšej časti cestovných nákladov.

narodny_park_spozahranic.com

Národný park Lençóis Maranhenses s pieskovými dunami a lagúnami sladkej dažďovej vody

Kamaráti a známi keď počuli, že Brazília, tak ich prvá reakcia bola, ty vieš po španielsky? Ľudia v Brazílskej federatívnej republike hovoria brazílskou portugalčinou. Brazília je tiež známa ako líder, najväčšia krajina Južnej Ameriky.

Projekt dobrovoľníctva mi začal v máji 2014 do konca februára 2015. V máji vrcholí obdobie sucha, nazývané domácimi aj ako zimné obdobie. Čo to znamená zima v Brazílii? Minimálna teplota, čo som zažil bolo osem stupňov ráno a na tráve som videl námrazu. Avšak cez obed, keď stále dosť teplé slnečné lúče zohriali zem bolo okolo 15 – 20 stupňov. Slnečné lúče sú tu počas celého roka silnejšie ako poznáme na Slovensku.

V januári a februári je v Brazílii obdobie dažďov, tiež známe ako letné obdobie. V tomto období v niektorých oblastiach teploty môžu dosahovať až 40 stupňov Celzia. Späť v Prahe som bol začiatkom marca 2015.

Národný park Lençóis Maranhenses s pieskovými dunami a lagúnami sladkej dažďovej vody

Národný park Lençóis Maranhenses s pieskovými dunami a lagúnami sladkej dažďovej vody

Navštívil si aj iné krajiny v Južnej Amerike?

Navštívil som Argentínu a Paraguaj, keďže sme sa ako štyria dobrovoľníci vybrali do pohraničného mesta Foz do Iguaçu.


Pri hranici s Paraguajom a Argentínou

Pri hranici s Paraguajom..

Pri hranici s Paraguajom a Argentínou

..a Argentínou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brazília je veľká. Aké federatívne štáty si navštívil?

Bol som na fascinujúcom tripe loďou z Manaus-u v Amazónií cez Satarém do mesta Belém, Pará. Pokračovali sme do mesta São Luis ako jediné založené Francúzmi, kde bol Karneval. Blízko São Luis sa nachádzajú nádherné biele pieskové duny s lagúnami sladkej, dažďovej vody. Navštívil som mesto Londrina v štáte Paraná, kde je nádherné jazero a veľká komunita Slovákov v miestnej časti Bratislava.

Espiríto Santo

Espiríto Santo

Východ slnka na pláži Copacabana v meste Rio de Janeiro

Východ slnka na pláži Copacabana v meste Rio de Janeiro

 

Tandemový zoskok v meste Poços de Caldas, Minas Gerias. V minulosti to bol aj šampionát v paraglajdingu

Tandemový zoskok v meste Poços de Caldas, Minas Gerias. V minulosti to bol aj šampionát v paraglajdingu

S akou najväčšou prekážkou si na začiatku bojoval?

Na začiatku ma prekvapilo, že veľmi málo Brazílčanov hovorí po anglicky.

 Ako to tu je s prácou a cenami?

Ceny v obchodoch sú porovnateľné so Slovenskom. Niektoré tovary sú drahšie. Ako najdrahšie v poslednom období je lístok na autobus, ten môže byť aj 2-3 násobne väčší. Tento prudký nárast súvisí aj s výdavkami na výstavbu štadiónov ako aj zlepšovanie dopravnej infraštruktúry. Cesta vlakom je lacnejšia ako na Slovensku.

Práce je dostatok. Ale domáci vravia, že problém je získať dobre platenú prácu. Nájsť si prácu za viac ako minimálnu mzdu. Väčšina ľudí pracuje na viacero kratších úväzkov za minimálnu mzdu, to je 724 brazílskych reálov v roku 2014. Je tu normálne, že ľudia majú 2 – 3 práce.

Vysokokvalifikovaná technická pracovná sila je tu cenená. Avšak počet právnikov je tu vysoký jeden z najvyšších na svete.

Dobre platené sú miesta úradníkov v štátnej správe, kde je potrebná perfektná portugalčina. Stretol som sa aj s dlhým radom (3km) s písacími potrebami, kde uchádzači čakali na test na pozície úradníkov do štátnej správy.

 Krajina

V poslednom období, dva a viac rokov, Brazíliu zužuje nedostatok zrážok, a preto ľudia čoraz viac šetria vodou. Krajina tiež bojuje s nelegálnym odlesňovaním, hlavne v štátoch Amazónia, Pará a Mato Grosso.

Často opakujúce sa silné búrky najmä poobede

Často opakujúce sa silné búrky, najmä poobede

Ekonomika

Brazília je členom zoskupenia štátov BRICS. Krajina sa rýchlo modernizuje a pribúdajú nové fabriky a podniky hlavne na juhu Brazílie.

Bohatší je juh Brazílie, kde možno vidieť jednotlivé vplyvy z Európy. Sever Brazílie je chudobný. Najdôležitejšie ekonomické centrá Brazílie sú v štátoch okolo São Paulo. Brazília patrí medzi najväčších producentov kávy, sóje, alkoholu a ovocia. Etanol z cukrovej trstiny sa tu už 40 rokov používa na pohon áut. Autá s FLEX motorom sú tu bežne. Tieto vozidlá znižujú emisie CO2.

Brazília je tiež bohatá aj na nerastné bohatstvo (rudy, ropa a zemný plyn).

 Jazyk

Brazílska portugalčina je gramaticky jednoduchšia s niektorými rozdielnymi slovami od európskej portugalčiny. Jej výslovnosť sa v jednotlivých regiónoch značne líši. Portugalčina je jeden z najtichších románskych jazykov. Na školách sa učia aj španielčinu a neskôr angličtinu. Sú zvyknutý hlavne na reč turistov z okolitých španielsky hovoriacich štátov. Portugalský jazyk je dosť podobný španielskemu jazyku. Nadobudol som viacero skúsenosti s komunikáciou v Portunhol-om tzn. hovoril som po portugalsky a Mexičania, Paraguajci a Argentínčania po španielsky.

Osobne mám skúsenosť, že človek ak sa naučí španielčinu, tak sa mu už nechce učiť portugalčinu. V portugalčine je ťažká výslovnosť a gramatika niekedy aj pre Brazílčanov. Ale ak sa cudzinec naučí portugalčinu, tak sa mu ľahšie učí španielčina.

Vix Vitória

Vix Vitória

 

galeria_spozahranic.com

Pinacoteca, jedna z množstva galerií v São Paulo, mesto kultúry

Jedlo a nápoje

Národne jedlo je „Feijoada“ – čierna fazuľa s údeným mäsom a ryžou. Typickým pokrmom je ryža a fazuľa s nejakým mäsom a zeleninovými prílohami. Stretol som sa, že aj lasagne boli s ryžou a fazuľou. „Churrasco“ – grilovačka je typické pri večernom posedení pri pive s kamarátmi. Zemiaky, mandioka a zelenia sa tiež používajú ako prílohy. Obľúbenou špecialitou hlavne v štáte Minas Gerias sú „Pão de Queijo“ – syrové chlebíčky.

V Brazílii sa nachádza viacero typov reštaurácií jedlo na váhu z veľkým výberom, výber už hotového a naservírovaného jedla, rozmanitý výber jedla za vyšší poplatok (niečo ako all you can eat).

Obľúbeným nápojom je čerstvý prírodný džús. Veľké množstvo prírodných džúsov z ovocia, o ktorom sa našincovi ani len nesnívalo. Ľudia z juhu Brazílie už berú Amazóniu ako inú krajinu, keďže je tam možné nájsť veľa ovocia a zeleniny, ktoré v iných častiach Brazílie nepoznajú. V posledných rokoch veľkým hitom je Açaí, ktoré sa rastie na palmách v Amazónii. Potraviny označené „Integral“ majú byť kvalitnejšie.

Niektoré zahraničné potraviny a veci kúpite len v špecializovaných obchodoch. Vo veľkých obchodných centrách je možné viacero cudzokrajných kuchýň.

Čerstvé Sushi  s Guaranou v prímorskom meste

Čerstvé Sushi s Guaranou v prímorskom meste

Carambola

Carambola

Očistená cukrová trstina

Očistená cukrová trstina

Transport

Najčastejšie som používal autobus. Zástavky autobusov v rámci mesta (MHD) sú bez časového harmonogramu a slabo označené. Autostopom som prešiel cez 2000km hlavne po štáte Minas Gerias. Vlakom som šiel dva krát na trase Belo Horizonte v štáte Minas Gerias do Vitória v štáte Espiríto Santo. Vlak ide pomaly a často na kratší čas zastavuje. Jedlo, nanuky (šupy) a nápoje si cestujúci môže lacno kúpiť cez okno vlaku, kde miestni obyvatelia si chcú privyrobiť.

Vlakom do štátu Espiríto Santo

Vlakom do štátu Espiríto Santo

V štátoch pri Amazónii je bežné používať loď aj na dlhšie trasy (viac ako 4 dni).

 

Cesta loďou po rieke Amazonka

Cesta loďou po rieke Amazonka

Cesta loďou po rieke Amazonka

Cesta loďou po rieke Amazonka

Školstvo

Základné verejné školstvo je pozadu. Stretol som veľa mladých Brazílčanov do 15 rokov, ktorí sa učili na angličtine len časovanie slovesa TO BE s malou slovnou zásobou. Súkromné školstvo ako aj jazykové školy sú kvalitnejšie.

Avšak univerzity sú skoro na porovnateľnej úrovni ako v Európe. Ako veľký rozdiel som si všimol, že veľa ľudí aj v produktívnom a poproduktívnom veku ešte študujú nové kurzy na univerzite.

Veľký rozdiel je medzi súkromnými a verejnými (vládou platenými) univerzitami. Verejné univerzity sú omnoho kvalitnejšie a je ťažšie sa na ne dostať.

Voľnočasová aktivita histórie v múzeu

Voľnočasová aktivita histórie v múzeu

Príroda

Čo sa týka prírody našinec si určite príde na svoje, keďže tunajšia príroda je veľmi pestrá a rozdielna od tej našej. Nachádzajú sa tu vodopády, jazierka, menšie kopce, pláže, Atlantický oceán s tropickou a subtropickou klímou.

Praia vermelha, Rio de Janeiro

Praia vermelha, Rio de Janeiro

Farebnosť papagája Ara a Tukána

Farebnosť papagája Ara..

Farebnosť papagája Ara a Tukána

..a Tukána

Šport

Medzi najobľúbenejšie športy patrí futbal, bojové tance (capoeira, …), volejbal, cyklistika a adrenalínové športy (paragliding, rafting, …). Je veľmi bežné, že muži a chlapci začínajú rozhovorom na tému, ktorému tímu fandíš.

Tréning na pláži na severe Brazílie

Tréning na pláži na severe Brazílie

FIFA 2014

Národný futbalový tím vyhral už 5-krát v histórií a očakával, že vyhrá aj po 6-krát doma.

 

Brazília vyhrala päť krát pohár FIFA. Nachádza sa tu päť hviezd s rokmi, kedy získala tituly. Brazília očakávala ešte jeden...

Brazília vyhrala päť krát pohár FIFA. Nachádza sa tu päť hviezd s rokmi, kedy získala tituly. Brazília očakávala ešte jeden…

Brazílčania milujú futbal a západ slnka nad Majstrovstvami sveta FIFA 2014

Brazílčania milujú futbal a západ slnka nad Majstrovstvami sveta FIFA 2014

Karneval

Karneval trvá minimálne päť dní. V tomto čase majú v Brazílii voľno v práci a v štúdiu. Ľudia sú celé dni von a sledujú prezentáciu jednotlivých tanečných škôl. Tancuje sa hlavne samba a zábava trvá do rána. Potom sa doobeda trochu pospí a poobede sa idú opäť von zabávať.

Začiatok karnevalu a súťaž o tohtoročnú princeznú v meste São Luís na severe Brazílie

Začiatok karnevalu a súťaž o tohtoročnú princeznú v meste São Luís na severe Brazílie

Kultúra

Navštívil som Rodeo show a Karneval. Osobne som bol prekvapený ako funguje kultúra v „casa da cultura“ – kultúrnych domoch a jednotlivé galérie, múzeá a knižnice v metropole São Paulo, hlavnom meste kultúry Brazílie.

Brazílska hudba a tanec na námestiach

Brazílska hudba a tanec na námestiach

hudba_spozahranic.com

Brazílska hudba a tanec na námestiach

Ženy hádzali spodné prádlo pri koncerte Luana Santanu po Rodeo show

Ženy hádzali spodné prádlo pri koncerte Luana Santanu po Rodeo show

Koncert vojenskej polície

Koncert vojenskej polície

Často je možné vidieť stavby s imperiálnym a koloniálnym štýlom z Portugalska.

Náboženstvo

64% rímsky katolíci, 22% protestanti, 8% bez vierovyznania v roku 2010. Osobne som mal pocit, že je to podobné ako na Slovensku avšak s Brazílskym temperamentom a prežívaním.

Etnické zloženie

V Brazílii bolo otrokárstvo dlhé obdobie aj po zrušení v španielskych kolóniách. Otrokov na prácu privážali hlavne z Afriky (Angola, Mozambik, …) na sever Brazílie. Na juhu je viac emigrantov z Európy. Vo vnútrozemí a severe je možné vidieť potomkov pôvodných obyvateľov Brazílie, indiánov a mnoho miešancov.

Veľmi ma zaujalo ako spolu dobre vychádzajú. Poznám aj veľa šťastných, párov belošky a černocha. Nevznikajú to rasové ani etnické problémy.

Odlišnosti

Sprchovú hlavu s elektrickým ohrevom vody (s módami leto, zima a niečo medzi tým). Servítky je možné nájsť v každej reštaurácií a umývanie rúk pred jedlom sa berie ako samozrejmosť. Všade prítomná nebubnová práčka, do ktorej si dáte oprať veci po prvý krát a potom sa snažíte prať v rukách. Pri zdravení so ženami sú normálne dva, tri alebo štyri bozky. Nekončiaca dovolenka a zábava hlavne v období karnevalu. V tomto období je tu päť dní voľna.

Je dobré mať so sebou viacero odlišných adaptérov do elektrickej siete. Každodenne som zisťoval, že potrebujem minimálne dva až tri typy koncoviek do elektrickej siete.

Smrkanie a iné záležitosti s nosom sa berú ako neslušné. Naopak poťahovanie sopľov do seba ako normálne.

Množstvo historických kostolov z koloniálnej doby

Množstvo historických kostolov z koloniálnej doby

 

Čas Vianoc v štáte Paraná na juhu Brazílie

Čas Vianoc v štáte Paraná na juhu Brazílie

Aké sú tvoje skúsenosti so slovanskou komunitou v krajine?

Jednoznačne veľmi dobré skúsenosti. Stretol som sa so Slovákmi, Poliakmi, Češkou a Srbom. Vždy ma potešilo, keď som po dlhom čase v Brazílii stretol nejakého človeka s podobnou kultúrou a zmýšľaním.

 Čo by si poradil ostatným?

Základ portugalčiny alebo aj plynule španielčina pomôže. S angličtinou sa dohovoríte len v hlavných mestách jednotlivých federatívnych štátov alebo okolo univerzít. Pri cestovaní mi veľmi pomohlo dobre vedieť portugalčinu.

Má to veľa výhod a domov si odnášam omnoho hlbšie prežitie Brazílskej kultúry, mentality a vysvetlením prečo je veľa vecí tak ako je. Odnášam si z nej mnohé pozitíva, priateľstva, veselé zážitky a množstvo pekných a nezabudnuteľných chvíľ, niektorých aj zachytených na fotografiách. Vôbec mi toto obdobie neprišiel ako strata času ale skôr ako prehĺbenie mojich praktických zručností a overenie svojich hraníc ako aj hraníc života v Brazílii.

 Je to v Brazílii nebezpečné?

Je naozaj potrebné si dávať veľký pozor na osobné, drahé veci (mobil, fotoaparát, peňaženka, drahé retiazky, … ) hlavne vo veľkých mestách ako Rio de Janeiro a São Paulo, kde je veľa ozbrojených gangov z „favel“ – chudobných štvrtí. V týchto gangoch sú mladiství, často aj deti okolo 11 – 13 rokov. Miestny raz-dva spoznajú, že ste „gringo“ – cudzinec (reč, oblečenie, chôdza, …). V týchto veľkých mestách, čo nemusíte brať so sebou von, to radšej neberte. Vezmite si len malú hotovosť a kópiu cestovného pasu. Neberte si bankomatovú kartu. V slovníku portugalčiny sa môžete dočítať, že po 10 hodine večer sa tu kvôli bezpečnosti neodporúča zastavovať na červenú. Osobne som to nevidel ale ľudia sa zvyknú vo veľkých mestách pri jazde autom zamykať.

Následne aj pri cestovaní nočnými autobusmi si dávajte pozor na príručnú batožinu, majte ju na očiach a držte ju pri sebe.

Polícia s gangami razantne bojuje. Na pláži Copacabana sa nachádza hliadka každých 200m ale aj tak je tam veľa krádeží. Avšak, ak vám bolo niečo odcudzené je veľmi malá pravdepodobnosť, že to dostanete naspäť. V prípade problémov volajte vojenskú políciu.

 Čo sa ti páčilo a čo ti chýbalo?

Páčila sa mi otvorenosť, dobrá nálada, pozitívnosť, kľudnosť, komunikatívnosť a pomoc ľudí. Taká južanská, bezstarostná atmosféra. Chýbala mi u ľudí pracovitosť, snaha o pochopenie a dotiahnutie vecí do konca, nie len diskusia a plánovanie.

Popísal som tu mnohé pohľady na Brazíliu ale aj tak je potrebné prísť a zažiť na vlastnej koži. Fotky postupne uverejňujem na flickr.com.

Milujem kávu (kávové zrná)

Milujem kávu (kávové zrná)

Aj napriek niektorým spomínaným negatívam, veľmi rád ľudí v Brazílii opäť navštívim…

 

 

You may also like

Zo Španielska na Blízky Východ
Ramadán v obklopení luxusu
Krajina elfov, škriatkov a priateľských ľudí – Island
Juhokórejský dril – nielen o štúdiu v Južnej Kórei