Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Ako Juraj v Írsku dom postavil - Spoza Hraníc
12
nov
2013
0

Ako Juraj v Írsku dom postavil

Juraj žije v Írsku už 9 rokov, dnes býva so svojou manželkou vo svojom vlastnom dome, ktorý si tam postavil a celkovo sa cíti viac ako Ír než Slovák. V čase krízy sa naučil po nórsky a strávil nejaký čas v Nórsku, preto sa v nasledujúcom príspevku dočítate niečo aj o tejto krajine a malé porovnanie s Írskom. 

Čo ťa viedlo k tomu, odísť zo Slovenska do zahraničia? Keď som mal 7 rokov a už som vedel ako tak čítať, veľmi ma zaujímali najmä zemepisné knihy. Tak ako iné deti som sa učil hlavné mestá štátov a sníval, že keď budem veľký, tak odídem – napríklad do Kanady. 

Zlý a demotivujúci školský systém na Slovensku ma robil iba viac a viac zatrpknutejším. Cítil som, že takto život nemôže vyzerať a keď som mal 19 rokov, tak som odišiel do Ameriky. Možno ešte stále fungujú tie programy ako Camp America alebo Work & Travel. Tak som sa dostal do USA na 4-mesačné víza. Veľmi sa mi tam páčilo a už som s kamarátom Poliakom sníval, že pôjdeme do San Francisca k jeho rodine. Rodičia ma ale odhovorili a vrátil som sa naspäť na Slovensko. Bakalára som dokončil v Júni a v Auguste 2005 som odišiel do Írska. 

Cez tie roky som v Írsku pracoval, študoval na Univerzite, podnikal, oženil sa a postavil dom. Cez krízu som sa naučil po nórsky a skúsil šťastie aj tam. A stalo sa to isté.. stretol som najlepších ľudí na svete. A hlavne o nich bude tento blog. Bez Írov alebo Nórov by sa mi nedarilo tak, ako sa mi darí dnes. 

Jurajov dom v Írsku

Jurajov dom v Írsku

Aké si mal očakávania a plány? Očakávania boli veľmi mizerné, veľmi som sa netešil. Vedel som, že budem zarábať 9.30,- eur na hodinu. Predstavoval som si, že budem žiť v nejakých šedých internátoch a odpočítavať dni domov. Stalo sa mi ale to, čo sa stalo mnohým spolukrajanom – totálne nás oklamala agentúra. Prileteli sme do Dublinu v sobotu v noci. Nemali sme ubytovanie ani prácu. 

Tak nejako sme si našli hostel a odišli na juh do Co.Cork. 

Len tak som si vykračoval po ceste z domu do obchodu, keď pri mne zastavil taxík. Sedel v ňom muž, asi 70 rokov starý. Zobral ma a začali sme debatiť. Povedal som mu, čo sa nám stalo.. on sa ma opýtal, či mám CV, že jeho syn má v dedine veľký supermarket. Na druhý deň ma volali na interview, začínal som v pondelok. Pretože nemali pre mňa uniformu, tak ma majiteľ zobral ku krajčírovi kde mi dali ušiť oblek. Úplne neznámi ľudia..

Jurajov dom v Írsku

Jurajov dom v Írsku

Cítil som ako 22 ročný, že sa domov už nechcem vrátiť. Všetci sa mi smiali, že ma to prejde, ale som tu bez prestávky už deviaty rok a cítim sa tu úplne ako doma. 

Čo Tvoje vzťahy s domácimi a Slovákmi v Írsku? Manželka je Írka a na to, že to bol môj prvý vzťah tak mi to vyšlo a mali sme nedávno šieste výročie svadby. Ona je môj najlepší kamarát, biznis partner, sparing partner v posilňovni a vo všetkom, čo robím. Našiel som ideálneho partnera v Írsku. Musel som ale obetovať všetko. Takto to v živote býva.. 

Jurajov dom v Írsku

Jurajov dom v Írsku

Čo sa týka Írov, už medzi nami nie je žiadny rozdiel. Ja som Ír, či to chcem alebo nie. Pretože som stále iba s Írmi a som už dlho v čisto írskej rodine. 

Mám tu dvoch kamarátov zo Slovenska. Ale to je všetko. Komunite som sa skôr vyhýbal. Ja proste nemám protiliek na tú negativitu a vždy ma Slováci v zahraničí skôr demotivovali. Komunizmus bol založený na závisti voči bohatým ľuďom a to je naša národná vlastnosť. 

Íri a Nóri mi vždy priali a pýtali sa ,,čo môžem pre Teba urobiť“. Jednali so mnou ako s kráľom či to bolo v Írsku alebo Nórsku. Nikdy im to nezabudnem a deti budem vychovávať v humanistickom duchu. 

Jurajov dom v Írsku

Jurajov dom v Írsku

Chýba ti Slovensko? Slovensko mi chýba, to je jasné. Ale už to nie je také ako prvé roky. Vtedy som v tom veku 22-25 rokov naozaj emocionálne trpel. Ale to patrí k životu v zahraničí. 

Teraz som tu doma a na Slovensku som cudzinec. Hlavne čo sa týka priorít a pohľadu na život. Domov chodím raz za rok. Predsa len chcem spoznávať aj iné krajiny a často chodíme do Nórska. 

Žijem v idylickom západnom Írsku. Žil som vždy na vidieku. Podarilo sa mi v roku 2007 postaviť vlastný dom, v ktorom žijeme spolu s manželkou a troma psami. 

Ako sa pohybujú platy v krajine? V Írsku je minimálna mzda 8.65 eur. Veľmi nízke dane, priemerná mzda okolo 5 000,- eur oficiálne, ale myslím, že ľudia zarábajú okolo 2 000 – 3 000 eur. V Nórsku je úplné minimum 16,- eur na hodinu. Priemerná mzda?? Veľmi veľa.. Nevýhoda – vysoké dane. 

Obidve krajiny sú skvelým miestom na život a rodinu. Ja som si ale vybral Írsko, predsa len som viac kapitalista ako socialista. 

Jurajov dom v Írsku

Jurajov dom v Írsku

Pracovné skúsenosti

V roku 2005 som začínal ako dokladač ovocia vo fruit and veg section :) Potom sa mi podarilo zamestnať ako tlmočník pre políciu a súdy. Pracoval som v Nórsku ako fitness instructor. Teraz som momentálne v Írsku a pracujem vo farmaceutickej firme. Čo sa týka práce, tak sa mi finančne vždy darilo, i keď som zatiaľ veci skôr len skúšal. Manželka pracuje v rodinnej firme, ktorá prežila nie jednu ale dve krízy. Aj tú v 80-tých rokoch. 

Čo by si poradil a odkázal ostatným, ktorí nad Írskom uvažujú? Neviem, či by som odporučil ísť ľuďom v roku 2013 do Írska. Ja som tu predsa len deviaty ok, bývam vo svojom a som zabehnutý. Nezamestnanosť je tu okolo 14%, teda ako na Slovensku. 

Mzdy sú tu ale vysoké, minimálna mzda je 1460,- eur. Extrémne nízke dane, žiadne odvody. Všetko sa tu zas na novo rozbieha, čo nás všetkých nabíja pozitívnou energiou. 

Slováci, ktorí sú na Slovensku a rozmýšľajú nad životom v zahraničí. Po tom, ako odídete, sa Váš život navždy zmení. Budete hovoriť pred a po.. 

Vyberte si krajinu s rozumom. Naučte sa jazyk, našetrite peniaze a skúste to. Každopádne Vás to zmení od podlahy, budete sa musieť často pozerať dovnútra a vyrovnať sa s vlastnými slabými/zraniteľnými miestami. Často budete sami a naučíte sa brať život s nadhľadom. Potom sa možno vrátite na Slovensko, ale budete vedieť, že ste žili a niečo dokázali. Nemáte čo stratiť. 

Ak vás Jurajov príbeh zaujal, môžete navštíviť aj jeho blog na adrese http://jorgheinrich.blog.sme.sk/. Prípadne neváhajte napísať do komentárov, čo by vás ešte zaujímalo.

Takisto si môžete pozrieť aj krátku reportáž TV Joj, ktorú o ňom natočili https://www.facebook.com/photo.php?v=1211709538572.

Ďakujem Jurajovi za veľmi hodnotný a zaujímavý príspevok a držím palce v ďalšom životnom pokračovaní :)

Žiješ dlhodobo v zahraničí a chceš zdieľať svoje skúsenosti, zážitky a pocity s ostatnými? Máš záujem vytvoriť s našou pomocou podobný článok ako je tento? Chceš poslúžiť ostatným ako vzor, motivácia a pomoc pri ich ceste za životom v zahraničí? Budeme radi ak sa nám ozveš na emailovú adresu info@spozahranic.com. Tešíme sa na tvoj príbeh! 

You may also like

Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov
Ramadán v obklopení luxusu
Nepredvídateľný svet opičiek, farieb, džungle a usmiatych Indonézanov
Krajina elfov, škriatkov a priateľských ľudí – Island