26
nov
2013
0

Práca na stavbe vo Fínsku

Mišo strávil v krajine tisícich jazier dva roky. Pôvodný zámer bol dostať sa z nie zrovna vyhovujúcej životnej situácie a niečo si počas dvoch mesiacov privyrobiť, zlepšiť sa v reči a získať nové skúsenosti. Využil teda príležitosť a pricestoval do Helsínk, aby začal pracovať v stavebnej firme svojho brata. Prečo sa vrátil na Slovensko a aké sú jeho ďalšie plány? 

Pricestoval som v apríli 2011 a začal pracovať na stavbe vo firme môjho brata. Stavali sme domy pre jedných z najbohatších ľudí v krajine. Najprv som býval v jednom prenajatom rodinnom dome spolu s ostatnými zamestnancami. Asi po roku som sa presťahoval do druhého rodinného domu potom, ako sa firma mierne rozrástla spolu so zopár kolegami. Bývali sme v meste Espoo, ktoré tvorí spolu s mestom Vantaa akúsi súčasť Helsínk. Dá sa povedať, že je to jedno veľké mesto, kde si človek ani nevšimne, keď prejde z Espa do Helsínk. 

Čo ťa do Fínska zaviedlo?

Viedla ma k tomu moja momentálna životná situácia v roku 2011, ktorá bola žalostná. Vykašlal som sa na vysokú školu, takmer trištvrte roka som bol nezamestnaný bez príjmu, s kopou dlhou a žiadnymi vyhliadkami. Potom sa mi naskytla táto príležitosť skrz môjho brata, ktorému som za to veľmi vďačný. Dúfal som v dobrý zárobok a nové skúsenosti, zdokonalenie reči atď. 

Na cestu som sa nejako nepripravoval. Cestoval som tam autom spolu s kolegom, ktorý tam išiel tiež prvý krát, a s bratovým firemným spoločníkom. Informácie som nejako nečerpal, proste som sadol do auta a čakal čo sa stane. Cesta prebiehala celkom pokojne, až na jednu vec a síce naozaj som nečakal, že po 20 hodinách v aute vystúpim na stavbe a idem prenášať 5 paliet plných 30 kg betónových tvárnic. 

spozahranic_finsko

Práca v zime

Aké boli Tvoje očakávania?

Keď som prišiel do Fínska, realita predčila moje očakávania. Lepšie by bolo napísať čo som neočakával. Neočakával som napríklad pracovnú dobu 12 hod. denne dva mesiace vkuse, neočakával som jedny z najkrajších žien aké som kedy videl, neočakával som takú prohibíciu, neočakával som tak nákladný nočný život, neočakával som tak tvrdú prácu. Plány som si nerobil nejaké veľké, pretože môj prvotný plán bol ísť si privyrobiť na 2 mesiace a následne sa prihlásiť do PZSR.

Fínsko

Fínsko je veľmi krásna krajina a ako prvé po príchode do Fínska si človek všimne les, ktorý je v podstate všade. Napríklad fíni keď idú stavať dom alebo panelák nevyrúbu neviem koľko zbytočných árov stromov, vyrúbu iba tú plochu, ktorá je potrebná pre miesto na dom. Pre toto ich rozmýšľanie je v celom Fínsku strašne veľa stromov, lesov. S lesmi sú spojené aj huby, čo bola pre nás ďalšia anomália. Obyvatelia Fínska nezbierajú huby hoci im rastu na každom kroku DOSLOVA. Aspoň my sme v jesenných mesiacoch vždy po ceste z práce zastavili auto na krajnici na diaľnici a za zvodidlami sme nazbierali každý deň aspoň dve igelitky. Raz sme takto mali zastavené autá a zbierali sme huby, keď pri nás zastavili fínski policajti, pustili policajných psov a boli presvedčený o tom, že tam pestujeme marihuanu a nemohli uveriť tomu, že my zbierame a jeme hríby.

Huby popri diaľnici

Huby popri diaľnici

 

Ďalšie typické fínske je sauna. Saunu má každý jeden rodinný dom a každý jeden byt vo Fínsku. Fíni chodia do sauny od úplneho malička, možno preto sú taký imúnny voči bežným chorobám. Počasie vo Fínsku je pre bežného slováka veľmi zaujímavé. De facto fíni majú dve ročné obdobia, leto a zimu. Zimy sú tam kruté, teplota v noci bežne dosahuje -30 stupňov. V strede zimy slnko vychádza cca o 9:00 a zapadá cca o 15:00. Kdežto v letných mesiacoch je tu presne opačný problém čo sa týka toho svetla. V júni napríklad úplná tma nie je vôbec, preto je veľmi dobré mať žalúzie. Sú tam veľmi rýchle prechody, ako keby nebola ani jar ani jeseň.

Ľudia sú tam úplne iný ako na Slovensku. Mentalita fínskeho národa je nastavená na pravidlá. Proste ak je niečo stanovené pravidlom, že je to správne, tak Fín to bude robiť presne podľa toho pravidla a nebude to porušovať. Napríklad na cestách som len málokedy videl prekročenie rýchlosti fínskych šoférov, alebo že by ma niekto niekam nepustil, hoci mal on prednosť. Dokonca poznal som aj špecialistov, ktorým keď za volantom zazvonil telefón dokázali na výstražných smerovkách zastaviť na krajnici, a až potom zdvihnúť ten telefón. Keď som si vtedy spomenul na zipsovanie na bratislavskom prístavnom moste oproti fínskej premávke, je to tisíc a jedna.

Keď už sme pri tých cestách to isté platí aj o stave vozovky. Hocikam som išiel, vždy som prešiel aspoň cez tri úseky, ktoré opravovali alebo kde robili nové cesty. Kvalita fínskych ciest je úžasná, žiadna jama, žiadny hrbol, nič také neexistuje. A TO MAJÚ CESTY ZADARMO. Ľudia sú ináč celkom priateľský, akurát že sú niekedy až priveľmi nacionálny a hrdý, čo je v niektorých prípadoch dobré, ako napríklad v potravinách, kedy Fín kúpi radšej uhorku z Fínska za 3,50,- ako uhorku z Holandska za 1,20,- hoci je viditeľne väčšia. Ale tento prehnaný nacionalizmus má aj zlú stránku a s tým som sa stretol v práci niekoľko krát, kedy Fínovi nevysvetlíte, že niečo sa dá urobiť lepšie, rýchlejšie, kvalitnejšie, iným systémom, lebo fín má na to fínsky systém a ten je „ najlepší“.

Rekonštrukcia pravej fínskej sauny

Rekonštrukcia pravej fínskej sauny

Stravu nemajú nič extra a nemajú byť na čo hrdý. Fíni majú jeden sviatok ktorý poznám, volá sa „Juhanus“. Oslavuje sa 24. júna na Jána, vtedy oslavujú príchod leta a sťahovanie sa do letných sídiel a pália pri jazerách obrovské vatry. Zákony vo Fínsku sú veľmi zaujímavé, sám som mal s nimi dočinenia. Ako každý človek, aj ja som porobil zopár chýb a za tie som musel zaplatiť. Jednalo sa hlavne o problémy spojené so šoférovaním, kedy som nemohol šoférovať a po kontrole vozidla a vodiča som sa razom ocitol vo fínskej cele, kde som zotrval 6 dní dokopy, kedže sa to stalo dvakrát. Po prvý krát mi odobrali vodičské oprávnenie, ktoré následne poslali na Slovensko, kedže zákony EÚ neumožňujú zadržiavať vodičské oprávnenia ľuďom z iných krajín, ako je tá ich. Dostal som pokutu vyrátanú na základ môjho príjmu, veku, počtu detí atď. – tento systém pokút sa mi páči viac ako na Slovensku, pretože tu dostane úspešný podnikateľ za prekročenie rýchlosti pokutu 20 000 eur, zatiaľ čo bežný občan dostane za ten istý priestupok pokutu povedzme 300 eur. Keď som chybu zopakoval po druhýkrát, bolo to už komplikovanejšie. V cele som si posedel 4 dni, mal som súd na ktorom rozhodli, že som vyhostený z krajiny na 4 roky.

Po štyroch dňoch ma eskorta zložená z dvoch policajtov odprevadila na loď do Estónska s tým, že mi kúpili lístok a že sa počas 4 rokov nemôžem vrátiť. Po vylodení v Estónsku som si kúpil spiatočnú plavbu späť a o tri hodiny som už vystupoval z lode v Helsinkách. Ide o to, že túto záležitosť nemajú Fíni stále celkom doriešenú. Mne prišlo rozhodnutie zo súdu o vyhostení s tým, že sa môžem do 30 dní odvolať. A tak som aj urobil. Po mojom odvolaní mi prišlo nové rozhodnutie o tom, že nové rozhodnutie sa nemení oproti tomu starému a že som vyhostený na 4 roky od dátumu prvého rozhodnutia. A pod tým – voči tomuto rozhodnutiu je možné sa odvolať do 30 dní …..

Cesta loďou Talin - Helsinki

Cesta loďou Talin – Helsinki

Toľko moja skúsenosť s fínskymi zákonmi. Fíni si dokážu zábavu užívať naozaj naplno a myslím si, že sa tam dá pozabávať lepšie ako na Slovensku, len to aj o niečo viac stojí. V centre Helsínk to žije naozaj nie len cez víkend ale aj cez týždeň, čo sa o BA povedať nedá. Jednoducho človek sa vo Fínsku určite nebude nudiť. No a čo sa týka hudby, je to veľmi spevavý národ :-D . Nepoznám jednu pesničku, ktorá by nebola prespievaná do fínčiny a v tom jazyku niektoré pesničky pre nás Slovákov znejú vyslovene zaujímavo.

Slovensko

Slovensko mi zo začiatku chýbalo, neskôr už menej. Domov som chodieval cca každé tri mesiace na nejaké tri týždne, ináč som bol stále vo Fínsku. Keď som išiel do Fínska, ku koncu som to už bral, že idem domov :-) Pred posledným turnusom som si ale na Slovensku našiel priateľku a už to bolo samozrejme o inom. Vtedy mi už ale nevyhovovala ani práca, takže som si povedal definitívne koniec a bolo to.

Moje plány po pobyte vo Fínsku sú spoznávať ďalšie krajiny, i keď momentálne pracujem na Slovensku. Najbližší cieľ je Amerika a je to už celkom blízko – budúce leto – 3 mesiace – takisto pracovne. 

Na záver

Ak sa niekto chystá do Fínska, jednoznačne radím mať perfektnú angličtinu a začať sa učiť aj po fínsky, je to obrovská výhoda. Keby som mal vtedy čas pokračovať v kurze fínčiny a bola by iná situácia, prijal by som život vo Fínsku zrejme navždy .

Žiješ dlhodobo v zahraničí a chceš zdieľať svoje skúsenosti, zážitky a pocity s ostatnými? Máš záujem vytvoriť s našou pomocou podobný článok ako je tento? Chceš poslúžiť ostatným ako vzor, motivácia a pomoc pri ich ceste za životom v zahraničí? Budeme radi ak sa nám ozveš na emailovú adresu info@spozahranic.com. Tešíme sa na tvoj príbeh! 

You may also like

Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov
Ramadán v obklopení luxusu
Juhokórejský dril – nielen o štúdiu v Južnej Kórei
Španielsko
Španielsko mi dalo veľkú životnú lekciu