Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc O živote cudzinca vo Švajčiarsku - Spoza Hraníc
11
feb
2014
0

O živote cudzinca vo Švajčiarsku

Čo pre nás znamenajú výsledky referenda?

Absolútne nič. Aspoň v takom zmysle, v akom o tom pár ľudí básnilo. Že sa hlasuje o tom, či pôjdeme zajtra ešte do práce. Áno, určite, vyhrá Švajčiarska ľudová strana, my prídeme na pracovisko, kde nás na stole čaká výpoveď a policajná eskorta, ktorá nás vyprevadí k vlaku jazdiacemu tam, odkiaľ sme prišli. Teda do Viedne, pretože k nám priamo nechodia.

O tom, čo to naozaj obnáša a čo náš čaká v budúcnosti je už kopa odbornejších článkov než by som sám dokázal napísať. Aký to malo ale vplyv na náladu v krajine a názory obyvateľstva?

Je všeobecne známe, že veľká časť Švajčiarov (zhodou okolností vo vekovom rozpätí okolo 50 a vyššie) zastáva voči cudzincom špecifický postoj, nie vždy zrovna milý. Raz ma už taký jeden pán poslal tam, odkiaľ som prišiel. Neporozumel som na prvýkrát jeho otázke v brutálnej švajčiarskej nemčine, s ktorou ma zastavil na ulici, on nevedel anglicky, ja zas francúzsky, ale to už bolo aj tak jedno. Podstatnejším sa zrazu stal fakt odkiaľ som a kam by som mal ísť. Tomu som už teda rozumel..

autor: Patrik Lachký

Mojej sestre sa stal zrovna deň po referende ešte zaujímavejší zážitok. Pri prechádzke popri rieke s malým synom slušne pozdravila dve švajčiarske dámy, ktoré po päť sekundovej odmlke ,,nadšene“ odzdravili. Neskôr, keď hodila kačkám kúsok chleba, aby malý videl zvieratká, išli okolo a začali po nej na celú ulicu hulákať jak po psovi, že je cudzinka a to sa tu nerobí, to sa robí v jej krajine ale nie tu, že to je zle a že je cudzinka. Dvakrát zdôraznené, keby náhodou ľudia okolo nevedeli, že je cudzinka. Paní mala už pravdepodobne nakúpené z nejakej predošlej asi nie zrovna pozitívnej skúsenosti s cudzincom. Sestra nechcela pred synom kričať, bohužiaľ, slušná argumentácia akurát prilievala olej do ohňa a neriešila vôbec nič. Problém paní vnímala asi inde, než v tom malom kúsku pečiva rozkladajúcom sa v kačacom žalúdku.

Jednak že sa tu kačeny bežne kŕmia, jednak aj keby platil prísny zákaz hodiť tým zrúdam čo i len kúsoček chleba, ich reakcia bola očividne primitívna a neprimeraná. Teta pravdepodobne vypustila svoju nakysnutú zmes predsudkov, pýchy a arogancie, okorenenú negatívnymi skúsenosťami s cudzincami, prípadne strachom z grafov v novinách hlásajúcich, že v roku 2030 nás tu bude dokopy o malý kúsok viac než domácich.

autor: Patrik Lachký

A je očividné, že prvý blbec čo si do nás v práci skočí, bude mať blbé poznámky alebo potrebu sa podobne verejne prejaviť jak tieto dámy, si to schytá takisto. Bohužiaľ. Rešpektujem, že to je ich krajina. Rešpektujem ich zákony, ich systém, tradície, hodnoty. Rešpektujem ich pracovný, zdravotný a sociálny systém, ktorý v žiadnom prípade nezneužívam. Pracujem za plat, za ktorý by Švajčiar v živote nevstal z postele. Svoju prácu si robím dobre a poctivo. Rešpektujem životné prostredie, triedim odpad a nehádžem odpadky kade tade. Slušne zdravím ľudí na ulici.

Prečo by teda niekto mal mať právo kričať po nás jak po psoch, urážať nás a vyvyšovať sa nad nás? V žiadnom prípade, som taký istý človek ako oni a nerobím nič zlé. Ale odmietam rešpektovať takéto správanie.

autor: Patrik Lachký

Rozumiem aj ich obavám z cudzincov, teda hlavne tým, ktoré pramenia z rôznych živlov zneužívajúcich sociálny systém, páchajúcich kriminalitu a podobne. Čo sa týka ,,kradnutia práce“ – pokiaľ niekto bez kontaktov, zázemia, plynulej znalosti reči a skúseností získa tvoju prácu.. asi stojíš za hovno. My ich ale moc v tomto nezaujímame. Skôr Nemci, Francúzi a Taliani, ktorí sem prichádzajú so 100% znalosťou jazyka, odborným a vysokoškolským vzdelaním a ochotou pracovať o viac ako tisíc frankov menej než Švajčiari na lukratívnych pozíciach. Ale tiež by som rád videl Švajčiara, čo by chodil namiesto toho Inda na nočné zmeny umývať riad v kuchyni.

Nech už si spravia akékoľvek opatrenia, majú na to právo a ja to rešpektujem. Ich krajina, ich pravidlá, navyše keď niekto robí zle tak o tom nie je žiadna diskusia, že by mal vypadnúť. Čo som ale chcel povedať je, že hádzať nás všetkých do jedného vreca, riadiť sa viacej svojimi vlastnými emóciami a predsudkami, namiesto objektívneho a zdravého postoja založeného na individuálnej skúsenosti, nie je v poriadku. Chvalabohu sa to dnes už týka iba časti obyvateľstva. Bohužiaľ, nielen vo Švajčiarsku ale všade vo svete. Aj u nás je táto disciplína celkom obľúbená, zvlášť pri otázkach menšín.

Autorom fotografií zo Švajčiarska v tomto článku je Patrik Lachký.

Autorom článku Kristián Kusenda.

Čítajte viac: http://kristiankusenda.blog.sme.sk/c/348804/Co-pre-nas-znamenaju-vysledky-referenda.html#ixzz2t1AYTgRf

Žiješ dlhodobo v zahraničí a chceš zdieľať svoje skúsenosti, zážitky a pocity s ostatnými? Máš záujem vytvoriť s našou pomocou podobný článok ako je tento? Chceš poslúžiť ostatným ako vzor, motivácia a pomoc pri ich ceste za životom v zahraničí? Budeme radi ak sa nám ozveš na emailovú adresu info@spozahranic.com. Tešíme sa na tvoj príbeh! 

You may also like

Päť rokov štúdia v krajine s najkrajšími výhľadmi
Nepredvídateľný svet opičiek, farieb, džungle a usmiatych Indonézanov
Krajina elfov, škriatkov a priateľských ľudí – Island
pyramídy Teotihuacan v Mexiku
S Alexandrou o Mexiku a živote na cestách