Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Ramadán v obklopení luxusu - Spoza Hraníc
5
nov
2014
0

Ramadán v obklopení luxusu

Dubaj je jedno z miest, ktoré ma lákalo svojou netradičnosťou, niečim iným ako iné mestá a hlavne svojim vývojom za posledných 20 rokov, keď sa z púšte zrazu stalo metropolitné mesto a najpopulárnejšia turistická lokácia zo všetkých arabských miest.

Cesta na Blízky Východ

Dostala som sa sem celkom zaujímavo. Pokojne môžeme začať s menším polnočným útekom do Londýna, kde som nemala prácu ani ubytovanie a, samozrejme, nikoho som nepoznala. Rozhodla som sa, že Slovensko nie je krajina, kde by som chcela stráviť svoj život alebo určitý čas. Mala som osemnásť rokov a stále som snívala o tom, ako pôjdem do zahraničia. Tam som pobudla vyše roka a pol s viacerými návratmi domov kvôli ukončeniu strednej školy. Pracovala som v galérii moderného umenia, Tate Modern, ktorá je v Londýne veľmi známa. Po určitom čase mi Londýn prišiel celkom depresívny a potrebovala som zmenu. Vždy som chcela ísť na dovolenku do Dubaja, ktorý ma fascinoval, tak som začala hľadať prácu cez internet a verila tomu, že všetko je možné.

dubaj-spozahranic (11)

A bolo, dostala som sa k zamestnávateľovi, ktorý otváral novú privátnu nemocnicu v Abu Dhabu a hľadal ľudí z celého sveta. Začala som pracovať na recepcii. Odtiaľ ma po mesiaci presunuli do oddelenia plastickej chirurgie, kde som o 2 mesiace bola vďaka organizačným schopnostiam hlavným bodom medzi pacientmi, operačnou sálou a všetkými chirurgmi.

Život išiel ďalej, dostala som ponuku pracovať pre Sheikha z Abu Dhabi, samozrejme, meno nemôžem zverejniť, ale bola to zaujímavá skúsenosť. Pracovala som tam na pozícii Office Manager/Executive Assistant.

Momentálne pracujem pre medzinárodnú reklamnú agentúru, kde natáčame reklamy s Pele a Ronaldom, robíme advertising pre klientov ako Pepsi, Johnson and Johnsons, Fa, Mercedes, Emirates Airline a mnoho ďalších.

dubaj-spozahranic (14)

Ale poďme už radšej k tomu Dubaju

Dubaj ponúka nehorázne veľa možností a je to krajina s viac ako 250 národnostiami, takže sa nemusíte báť, že budete iba medzi zahalenými Arabkami a princeznami (tak volá moja mama Arabov, ktorí nosia Kanduru – tradičný arabský oblek pre mužov). Stretnete tu veľa Britov, Európanov, ale hlavne prisťahovalcov z Filipín, Indie a Pakistanu, ktorí tu pracujú ako lacná pracovná sila, buď ako opatrovateľky a upratovačky, alebo na každodenných stavbách tu populárnych mrakodrapov, ktoré pribúdajú každým dňom. Jeden z najznámejších je najvyššia budova na svete menom Burj Khalifa. Ďalej sa Dubaj môže pýšiť 7 hviezdičkovým hotelom Burj Al Arab, ktorý je situovaný v známej časti Jumeirah, nehovoriac o najväčšom nákupnom centre na svete so spievajúcou fontánou, ktorá je väčšia ako tá v Las Vegas a nakoniec o neuveriteľnom umelom ostrove v tvare palmy. Takisto tu nájdete World Islands, ktoré sa nachádzajú v strede mora a patria iba miestnym alebo zahraničným milionárom. Už si asi viete predstaviť svet plný luxusu, bohatstva, najdrahších áut ako napr. Rolls Royce zo zlata. Možno si hovoríte, aké to asi musí byť, aké to je žiť v takomto svete a pracovať, vyvíjať sa a – veľké plus – neplatiť dane.

Čo ale nie je verejne známe je to, že Dubaj je tak perfektne nastavený, že všetko čo zarobíte aj miniete v Dubaji. Ceny za podnájom stúpajú každý štvrťrok a ceny sa za dvojizbový byt pohybujú okolo 2300,-€ mesačne v lepšej časti. A to nerátam vodu a elektriku.

dubaj-spozahranic (19)

Platy a práca v Dubaji

Čo sa týka platov, všetko tu skôr záleží na profesii, zamestnávateľovi a takisto na veľkosti firmy. Platy sa tu priemerne pohybujú od 800-1000,-€ mesačne, napríklad za prácu ako recepčná, hosteska, či čašník. Ubytovanie, strava a transport sú extra k platu, takže tieto peniažky sú len pre vás. Čo nie je veľkou výhodou v oblasti hospitality sú práve pracovné dni, na všetkých týchto pozíciach sa pracuje 6 dní po 9 hodín denne, 1 deň voľna. Pre vyššie manažérske pozície, či už v hoteloch alebo rôznych medzinárodných firmách, môžeme rátať s platmi 3000,-€ a vyššie. Platy pre top management sa hýbu od 8000,-€.

Zamestnávatelia hľadajú ľudí so znalosťou angličtiny a predošlými skúsenosťami z Európy, alebo aj z inej anglicky hovoriacej krajiny, nie je to však podmienkou. Môžete vyraziť aj priamo zo Slovenska, ale s dobrými základmi anglického jazyka.

dubaj-spozahranic (16)

Práca sa tu dá nájsť cez portály gulftalent.com / dubizzle.com / gulnews.com / alebo cez rôzne iné agentúry so sídlom v Dubaji. Osobne by som neodporúčala žiadne agentúry zo Slovenska a práve preto je najlepšie zamestnávateľa buď kontaktovať priamo cez inzerát a dohodnúť sa na interview cez Skype, alebo sa rovno zbaliť a skúsiť to ,,live“.

Dubaj je veľmi známy 0% kriminalitou, takže obávať sa tu ničoho nemusíte. Všetky ulice sú vysvietené a tresty veľmi prísne. Nemusíte sa báť o svoju peňaženku, mobil, ani keď ich necháte na pláži a idete si zaplávať do mora.

Jeden z kultúrnych šokov je napríklad Ramadán, kedy nemôžete piť ani jesť na verejnosti až do západu slnka po celých 30 dní. Bary a diskotéky sú zavreté a naozaj tu nie je čo robiť. V tomto období sa turistom neodporúča chodiť do krajiny, keďže sa každoročne stávajú prípady, že ich polícia odvedie kvôli tomu, že sa omylom napili na verejnosti alebo žuvali žuvačku. Zákaz jesť je takisto celoročne v metre, napiť sa môžete, ale žuvačka je napríklad zakázaná. Pokuta je okolo 25,-€.

Potraviny, reštaurácie a alkohol sú veľmi drahé položky. Myslela som si, že v Londýne boli ceny vysoké, ale teraz môžem povedať, že nie až také ako tu. Veľké pivo tu nenájdete pod 9,-€ a hlavné jedlo v reštaurácii pod 10,-€, pizza stojí okolo 12,-€.

Život v zahraničí nie je jednoduchý, ste zodpovední sami za seba, nikto nie je na blízku a rozhodnutia sú len na vás. A ak náhodou nemáte za čo zaplatiť ubytovanie alebo vás zamestnávateľ nevyplatí, nikoho to nezaujíma. Na druhej strane je to veľa príjemných zážitkov, spoznávanie nových ľudí, pre niektorých učenie sa jazyka a možnosť cestovať.

dubaj-spozahranic (18)

Nezabudnite sa ozvať v komentároch ako sa vám článok páčil a ak máte nejaké otázky. Tiež máš skúsenosti a zážitky zo zahraničia, ktoré chceš zdieľať s ostatnými? Pridaj sa! 

You may also like

Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov
Juhokórejský dril – nielen o štúdiu v Južnej Kórei
Španielsko
Španielsko mi dalo veľkú životnú lekciu
Severné Írsko
O bájnom Šperkárovi a práci v írskej pekárni