Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Švajčiarsko - všeobecné informácie - Spoza Hraníc
10
jún
2014
1
Švajčiarsko

Švajčiarsko – všeobecné informácie

Švajčiarsko, oficiálne nazývané ako Švajčiarska konfederácia, je jedna z najbohatších krajín Európy. Podľa kúpyschopnosti obyvateľstva ju predčia už iba Nórsko a Lichtenštajnsko.

Čo sa krajiny ako takej týka, až tak odlišná od tej našej nieje. Zvlášť Slováci spod Tatier a okolia by sa tu cítili ako doma. Všade naokolo sú kopce a množstvo krásnych hôr, neuveriteľne čisté jazerá a rieky, zmiešané lesy, vo vyšších polohách ihličnaté lesy a zelené lúky plné kráv, ktoré určite poznáte aspoň z náhodného videnia niekde na internete. Zvláštnosťou Švajčiarska je minimálny výskyt buriny.

Počtom obyvateľstva nás podľa posledného odhadu v roku 2009 prevyšujú o vyše dva milióny ľudí. Tí hovoria až štyrmi národnými jazykmi, ak nerátame cudzincov, pričom prevažuje nemčina. V ostatných častiach sa dohovoríte aj francúzsky a taliansky, štvrtý jazyk, švajčiarsku rétorománčinu, môžete počuť v malej časti Švajčiarska medzi talianskymi a rakúskymi hranicami. Na oficiálnej úrovni sa používajú iba prvé tri jazyky.

svajciarsko-spozahranic.com(2)

 

To, že hlavným mestom nie je Zurich, ale Bern, a že sa tu platí švajčiarskymi frankmi, už asi viete. Zaujímavosťou pre vás ale môže byť fakt, že Švajčiarsko je zložené z 26 kantónov, ktoré sa postupne dávali dokopy už od roku 1291, aby sformovali dnešný moderný spolkový štát s priam originálnym politickým systémom, aký nenájdeme nikde vo svete. Každý kantón má istú mieru suverenity a líši sa napríklad vlastnou ústavou, právnymi predpismi a štruktúrou súdnictva.
Skratka CH, ktorú môžete vidieť na autách alebo na konci švajčiarskych internetových domén skrýva latinský názov Confoederatio Helvetica. Dlhé názvy krajiny vo francúzštine, taliančine a rétorománčine sa prekladajú ako Švajčiarska konfederácia, kým nemecký dlhý názov Schweizerische Eidgenossenschaft znamená ,,prísažné spojenectvo“. A národné motto poznáte? Jeden za všetkých, všetci za jedného, vám je určite veľmi známe.

Politický systém vo Švajčiarsku je témou pre samostatný článok, ale vedeli ste napríklad, že ženy tu získali volebné právo na kantonálnej úrovni až v roku 1990? Čo sa však oplatí spomenúť, je priama demokracia, ktorá tu funguje vďaka referendám a občianskym iniciatívam, ktoré môžu pripomienkovať každý zákon a predkladať dodatky. Verte mi, že tak aj radi robia.

Švajčiarsko má jednu z najvyspelejších a najkvalitnejších dopravných štruktúr. Cesty všetkých kategórií sa môžu pýšiť svojou kvalitou a bezpečnosťou, diaľnice a cesty vedú veľkým množstvom tunelov a mostov. Čo sa týka verejnej dopravy, na jazerách premávajú osobné lode, autobusové spojenia sú snáď do každej dedinky a železnice sú rýchlym a pohodlným spôsobom prepravy. Častým a veľmi presným.

svajciarsko-spozahranic.com

Cestovný lístok platí pre lode, autobusy a vlaky zároveň, dôležitá je však ,,zóna“, pre ktorú ste si ho zakúpili, pričom si môžete zakúpiť viacero zón, alebo predplatený cestovný lístok na celý mesiac pre vybrané zóny. Cena lístkov sa líši a závisí od množstva zón, pričom v niektorých môže byť dvojnásobná sadzba, ako napríklad v meste Zurich. Tiež si môžete predplatiť ,,polovičné cestovné“ na jeden alebo viac rokov bez ohľadu na vek.

Toľko k základným informáciám o Švajčiarsku. V ďalších článkoch sa budeme venovať systému zdravotného poistenia, priemerným platom, potrebným dokumentom a papierovačkám, čo vás čakajú po ceste za prácou vo Švajčiarsku. Nezabudnite sa v komentároch vyjadriť ako sa vám článok páčil/nepáčil a aké ďalšie aktuálne informácie z prvej ruky by ste radi uvítali.

 

You may also like

Päť rokov štúdia v krajine s najkrajšími výhľadmi
O potrebe jazyka nielen vo Švajčiarsku
O hľadaní práce a potrebnej finančnej rezerve
O živote cudzinca vo Švajčiarsku