Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Čarovný svet pod hladinou - Spoza Hraníc
20
nov
2014
2

Čarovný svet pod hladinou

Príchod do Thajska

Do Thajska som prišiel prvýkrát na dovolenku za mojím kamarátom Jojom, ktorý toto miesto objavil náhodou na dovolenke a ponoril sa do sveta biznisu. Ja som vždy rád cestoval, všade kde som bol som hľadal aj miesto, kde by som možno na nejakú dobu zakotvil. Nápady boli aj v Sierra Leone a na iných miestach, nakoniec ale padla voľba na Thajsko. Minulý rok som tu bol na tri mesiace, dostal možnosť stať sa spolumajiteľom a Managing Director našej spoločnosti, ktorá prevádzkuje Elixir Divers. Ako potápači tu pracujeme iba v high season od októbra do konca apríla. V letnom období sme všetci doma v Európe.

Thajsko, západ slnka
O Elixir Divers

Elixir Divers tu funguje od roku 2005, kedy sa Martin z Českej republiky zoznámil s majiteľom Elixir rezortu a ten ho požiadal, či by so svojimi skúsenosťami neotvoril potápačské centrum na Koh Yao Yai. Jeho inštruktor Michal je tu stále inštruktorom a mojim parťákom. Máme česko-slovenský team, Elixir Divers bola prvá česko-slovenská potápačská základňa v Thajsku. V súčasnosti je ešte jedna na Koh Lanta, i keď zo skúsenosti vieme, že nám moc dobré meno nerobia.

Podnikanie v Thajsku a právne prostredie

Ako sa ti v Thajsku podniká, ako to je s úradmi, byrokraciou a právom?

V Thajsku funguje právo veľmi ohybne. Nikto nepozná správne riešenie a funguje tu značná korupcia respektíve všimné, aby cudzincovi niečo hladko prešlo. Pre cudzinca je veľmi ťažké tu niečo sám vybavovať. Každú spoločnosť musí vlastniť väčšinovo aspoň 51% thajský občan a zvyšok môžu byť farangovia, ako tu nazývajú cudzincov. Už len otvoriť účet, prípadne urobiť nejaké zmeny – v každej banke vám dajú inú odpoveď, tiež ma prekvapila slabá znalosť angličtiny a to aj v komerčných firmách ako sú banky, zvlášť keď prílev zahraničného kapitálu je tu za posledné obdobie obrovský.

autor: www.asiatiq.com

autor: www.asiatiq.com

Ak chcete zmeniť vlastníctvo napríklad lode, tak tiež nemáte šancu len tak zistiť informácie, na webe určite nie, a zase len zostáva požiadať  domácich, najlepšie takých, ktorí majú kontakty na kapitanate (office, kde sa riešia lode a vydávajú licencie) a pod. Všetko za všimné. Právne služby pri prepise firmy sú neskutočne drahé a farangovia nemajú jednoducho na výber. Za prepis podielov si pokojne vypýtajú aj 500 eur. Účtovníctvo sa tu tiež len tak kamufluje, mám pocit od oka. Hlavne nech sú všade pečiatky a podpisy. Tu netreba notára, treba podpísať modrým perom :) Oficiálne doklady sú tiež skôr rarita, VAT (DPH) sa platí len minimálne a musíte si ho vyžiadať, v tom momente ide cena hore o 7%.

Na podnikanie si tu treba zvyknúť a prijať ich pravidlá, nebojovať s nimi, to nemá zmysel. Všetko tu trvá dlhšie a často ani nemá logiku, tú netreba po európsky všade hľadať. Človek, ktorý má rád jasné pravidlá tu bude asi trpieť, sám si ešte zvykám. Výhodou je, ak sa v džungli vieš pohybovať. Vôbec neplatí, že podnikať v Thajsku je lacné, minimálna mzda sa pohybuje okolo 9000 THB, odvody sú však minimálne. Tu dôchodky nemajú. Každý sa o seba a svoju často veľkú rodinu musí postarať. Mentalita je úplne odlišná. Rodina je najviac.

autor: www.asiatiq.com

autor: www.asiatiq.com

My podnikáme na dlhom moslimskom ostrove Yao Yai. Nie sú to ortodoxní moslimovia, veľa z nich už myslí moderne, ale stáva sa tu, že manžel svoju ženu nepustí pracovať pre faranga, naposledy mi tak zdrhla asistentka hneď druhý deň v práci. Vraj to bol dôvod. Budhistický a čínsky phuket ignoruje Yao Yai, čo sa celkovo odráža v tom, že turisti ešte tento ostrov neobjavili a je tu absolútny pokoj. Iba ticho v rezortoch, dedinky a džungľa.

Potápanie

Predpokladám, že ide o tvoju vášeň.

Áno od mojej dovolenky v roku 2011 sa mi zapáčilo potápanie. Je to úplne iný svet. Na našej planéte je 70% vody a musíme rešpektovať podvodný svet, ktorý je tak nádherný. Človek pri potápaní príde na iné myšlienky a uvedomí si svoju maličkosť na tejto planéte. V mori žije, samozrejme, viac druhov živočíchov ako ich poznáme my na súši. Je to neustále objavovanie a každý ponor je nový začiatok.

thajsko-potapanie_spozahranic.com

Zažil si pri potápaní aj nebezpečné situácie?

Osobne ešte nie som expert v potápaní, ale mám v pláne sa tomu teraz venovať viac. Nebezpečné situácie sa vyskytnú, ale pri zachovaní kľudu sa všetko dá zvládnuť. Základ pri potápaní je nepanikáriť, lebo opravné pokusy moc nie sú. Tu ale nie sú také hĺbky aby to bolo vyslovene nebezpečné, naše lokality sú nádherné na rekreačné potápanie do 20-30metrov..

autor: www.asiatiq.com

autor: www.asiatiq.com

Thajsko

Dnes sa do Thajska za rôznymi účelmi hrnie kopec ľudí, aký to má podľa teba vplyv na túto krajinu a ako ju vnímaš?

Thajsko sa za posledných desať až dvadsať rokov veľmi zmenilo.. Domáci sa už naučili podnikať, aj ťahať peniaze z turistov. Ceny brutálne narástli, ale stále je to prijateľné pre väčšinu sveta sem prísť. Rezorty sú často drahé, ale alternatív tu je veľa. Domáci sa učia od farangov a sú k nám určite priateľskí. V Thajsku znamená kráľ a kráľovská rodina veľa a drží túto spoločnosť pokope. Aj nedávne zmeny ukázali silu kráľa a jeho armády – Thajsku dlho vládla skorumpovaná rodina, ale snáď je tomu už koniec. Armáda zakročila proti mafii, začína sa znova všetko kontrolovať, robia poriadok, chránia verejné ostrovy a pláže. Thajčania potrebujú hlavne viac vzdelania, učiť sa jazyky. Úroveň je stále nízka i keď určite iné to bude v Bangkoku. Celkovo je veľký rozdiel medzi južným a severným Thajskom..

,,Mňa mrzí, keď turisti vnímajú Thajsko iba cez sex turizmus. Thajsko ponúka oveľa viac, kuchyňa je skvelá, masáže sú legendárne, príroda je nádherná a rozmanitá, je to veľká krajina a nedá sa hodnotiť ako celok..“

 

autor: www.asiatiq.com

autor: www.asiatiq.com

Náklady na život

Základné náklady na život sú veľmi prijateľné. Dá sa tu bývať na ostrove, napríklad aj za 70 eur mesačne, motorka vás vyjde na 80 eur mesačne dlhodobý prenájom. Jedlo na deň kľudne do 10eur u miestnych, v reštikách a rezortoch je to 5-10eur/jedlo. Mobilné služby sú už na dobrej úrovni, Thajčania milujú mobily a telefonujú stále.

Na záver

Čo by si odkázal ostatným, ktorí sa nachádzajú na akejsi križovatke života, nevedia čo ďalej, plánujú možno život v zahraničí, podnikanie, nasledovať svoje sny, cestovať,..?

Každému odporúčam cestovať, spoznávať kultúry a nových ľudí, nikdy neviete, kde sa nájdete. Človek má rôzne obavy ako napríklad cestovať sám, ale dobrých ľudí behá po svete naozaj veľa a vždy sa všetko vyrieši. Stresové a hraničné situácie vás tiež iba posilnia. Život je krátky a pri zamyslení sa nad jeho zmyslom mi vždy napadne, že akékoľvek obmedzovanie sa na miesto, ľudí, alebo job, je strata času.

autor: www.asiatiq.com

autor: www.asiatiq.com

You may also like

pyramídy Teotihuacan v Mexiku
S Alexandrou o Mexiku a živote na cestách
Práca v Londýne
Od hrania na ulici po prácu čašníka v centre Londýna
Thajský nový rok Sonkrán tak, ako ho prežívajú domáci (+foto a video)
O hľadaní práce a potrebnej finančnej rezerve