Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Čile: V obkľúčení hôr - SpozaHranic.com
29
apr
2014
0
Čile

V obkľúčení hôr

Čilská republika bola pôvodne iba výlet z Argentíny, kde Dana, ktorá cestuje už 12 rokov, strávila niekoľko mesiacov. V Chile je už druhýkrát, najprv tam strávila rok, teraz tu je už 16 mesiacov. Momentálne sa živí ako učiteľka angličtiny a fotografka. Tejto spontánnej ceste nepredchádzala žiadna príprava, či plán. Prečítajte si o živote v hlavnom meste Santiago de Chile, o hľadaní práce, ľuďoch a mnohom ďalšom, čo Dana Hosová zažila.

Prečo práve Chile?

Byla jsem na pár měsíční návštěvě u kamaráda v Argentině. Během svého pobytu jsem se rozhodla udělat si někam výlet. Moje finanční prostředky byly omezené, takže jsem si mohla vybrat pouze jednu destinaci v Jižní Americe. Rozhodovala jsem se mezi Brazílií a Chile. Nakonec jsem si po úvaze, kdy Brazílie je blíž Evropě a tudíš dostupnější, rozhodla pro Chile s tím, že kdoví kdy bych se do zmíněného konce světa měla možnost podívat.

Ubytování jsem si našla přes Couchsurfing.org. (Couchsurfing – pokud ste na stránce registrováni, máte možnost ve vámi vybraných lokalitách najít lidi, kteří zdarma nabízejí takzvané přespání na gauči).

Do Santiaga jsem dorazila bez španělštiny. Můj hostitel mě naštěstí vyzvedl na letišti, ale, bohužel, neuměl anglicky, takže komunikace byla chvílema poměrně vtipná. Slovník, Google Translator, kreslení obrázku na papír atp.

Valparaiso přístav

Valparaiso, přístav

S akou najväčšou prekážkou si na začiatku bojovala?

Jazyková bariéra. Přijela jsem do Latinské Ameriky bez jazyka a jelikož je Chile izolované, měla jsem ze začátku problém najít někoho anglicky mluvícího. Ale vše se dá překonat. A i Chilani se diky ekonomickému vzrůstu a nutnosti angličtiny vzdělávají. Každopádně se vyplatí při hledání práce mluvit hodně dobře anglicky a nebo se ihned pustit do studia španělštiny a mít alespoň základy. Chilani nemají celkově moc dobrou španělštinu, mluví rychle a používaji spoustu slangu, občas ani nevyslovují poslední jedno nebo dvě písmena.

Pláž Metanza

Pláž Metanza

V Santiagu jsem strávila týden. Zkušenost výborná. Po dvou a půl měsících jsem se do Chile opět vrátila a již hledala práci. Bydlení jsem měla již u svého Chilského přítele z předchozí návštěvy. Jelikož jsem neuměla španělsky, začala jsem hledat práci jako učitelka angličtiny. Většina institutů zaměstnává rodilé mluvčí a nebo vyžaduje TEFL, ale měla jsem štěstí a po třech měsících jsem dostala zaměstnání na pár hodin týdně v jednom malém institutu, který vám většinou práci na pár hodin týdně dá. Avšak v lednu a v únoru (január a február), kdy je v Chile čas letních prázdnin s takovouhle prací nepočítejte. Většina vyučování probíhá mimo institut přímo v kancelářích firem. Člověk se hodně najezdí, ale tím pádem se rychleji naučí orientovat se v Santiagu, které má sice cca. 7.000.000 obyvatel, ale střed v kterém se člověk vlastně stejně většinou pohybuje není nějak velký a strach z velkoměsta pomine poměrně rychle.

Samozřejmě, dá se sehnat zaměstnání i s minimem španělštiny. Placená dobře není a vyžívá se s takovým platem opravdu těžko, ale ze zkušenosti jiných Čechoslováků v Santiagu vím, že i to se dá.

V Santiagu bohužel vše funguje formou doporučení a známých, ale výhodou je, že Chilani celkově rádi pomáhají když je někdo v nesnázích a stačí se tak trochu chytnout drápkem a postupně si vytvořit vlastní síť kontaktů a známých – a vše, ač pomalu, ale přece jen, jde jedině k lepšímu.

Výhled ze hill Santa Lucie na Santiago centro

Výhled ze hill Santa Lucie na Santiago centro

Ako to tu je s platmi a prácou?

Platy v Chile se pohybují ve velice široké škále až je to absurdní. Minimální mzda je cca. 190.000 čilských pesos (cca 245,-€/6 725,- CZK), ale manažer skladu má třeba i 2.500.000 clp (3 225,-€/88 495,-CZK). Jako profesorka pro institut jsem měla první rok výplatu 6.000 clp (7,70,-€/212,-CZK) na hodinu, další rok 7.000 clp a hradila si vlastní náklady na cestu v Santiagu. 620 až 690 clp za cestu metrem nebo autobusem. Soukromé hodiny výuky Angličtiny 10.000 clp (12,9,-€/354,-CZK) na hodinu. Manuální dělník 500.000 (645,-€/17 700,-CZK) až 750.000 clp (967,-€/26 548,-CZK). Sekretářka 250.000 až 750.000. Kavárna, restaurace nelegálně třeba jen 1.000 clp na den. Dýška cca. 14.000 až 24.000.

Firmy poměrně často zvyšují plat o 40.000 až 50.000 clp na měsíc po každém odpracovaném roku.

Ze zákona za každý odpracovaný rok má člověk nárok i na jeden plat (buď formou odstupného nebo formou 13tého platu). Pokud nepracujete na smlouvu, ale samy na sebe formou „živnostenského listu“ nemáte nárok na nic a ani se vás netýkají žádné firemní benefity, kterých je běžným zaměstnancům na smlouvu hojně dopřáváno.

Jeden pokoj k pronájmu (záleží v jaké části města) se s energiemi pohybuje kolem 180.000 (232,-€/6 371,-CZK) až 230.000 clp ( 296,-€/8 141,-CZK) za měsíc, ale dá se najít i skromný pokoj za 80.000 nebo 120.000 clp.

Viňa del Mar, pláž - úryvky z Bible

Viňa del Mar, pláž – úryvky z Bible

Momentálně je velká scháňka po au-pair/nana. Plat 200.000 až 250.000 + hrazené zdravotní pojištění. Ubytování u rodiny je většinou vyžadováno. Strava a ubytování zdarma. Hodně rodin uvítá i anglicky mluvící au-pair pro své děti, španělsky pak třeba jen začátečníka s pár důležitými frázemi. Pozor, nany pracují 6 dní v týdnu. Nebo si mohou 5 dní v měsíci vybrat najednou. Nany nemají daný věkový limit jak tomu bývá např v Anglii.

Chile je momentálně v ekonomickém vzrůstu, najít práci tedy není složité. Jelikož jsme my, Evropani, zručnější, pracovitější a spolehlivější, daří se nám poměrně rychle dostat lépe placenou práci atd.

Jelikož také fotografuji, po čase se mi začalo dařit vydělávat i fotografií, hůře placenou práci v institutu jsem opustila, ponechala jsem si pouze soukromé hodiny angličtiny, které jsem získala díky kontaktům z firem pro které jsem přes institut pracovala a začala jsem fotografovat svatby, hostesky, v divadle, pro weby, na univerzitách, firemní akce a pod.

Pláž Metanza

Pláž Metanza

Ceny v Santiagu se mohou opět lišit podle lokalit. Santiago je rozděleno v základě podle sociálních vrstev. Nižší vrstva – v těchto částech města bych návštěvu nedoporučovala, jelikož můžete být lehce okradeni a dokonce ani někteří taxikáři vás tam nesvezou v obavě o svou tržbu. Střední vrstva – ceny se pohybují lidově a je to takové to realistické Chile. Vyšší a nejvyšší vrstva – lidé s drahými domy, novými auty a za kávu ze Starbucku zaplatíte stejně jako ve střední vrstvě za oběd.

Krajina

Santiago není Chile, lidé v Santiagu jsou jiní než ve zbytku země a obzvlášť venkov je naprosto odlišný. Mentalitou i způsobem života..

Lidé

Chilani se kterými se dostanete do kontaktu běžně na ulici a ve službách nejsou příliš příjemní. Bohužel, Chilani nemají sociální cítění pokud vás neznají jménem, na chodníku vám neuhnou, často neříkají promiňte nebo pardon, v obchodě se vás kolikrát ani nezeptají zda něco potřebujete a budou se mezi sebou vybavovat a v momentě kdy požádáte o obsloužení ještě se tváří, že je obtěžujete. Dopravní prostředky jsou přeplněné, dvakrát denně ve špičce téměř kolabujou, lidé jsou v nich přímo neomalení. Nepostupují do vozu, takže ve špičce cestovat MHD je skutečně horor v sardinkvém provedení.

Santiago metro

Santiago metro

Chilani se lehce nadchnou pro věc, ale spoleh na ně v ničem není, je třeba do nekonečna je upozorňovat pokud vám něco slíbili, jinak se jejich odpovědi nebo činu nedočkáte. Chilani neumí moc říct NE napřímo, je třeba brát je s rezervou a opravdu se obrnit trpělivostí. Ani rychlost není jejich silnou stránkou. Sama jsem opravdu evropský typ, organizovaná, vše chci mít vždy v pořádku, naplánováno. Chilani jsou typický tím, že na všechno mají dost času, vše na poslední chvíli. Pokud jste si naplánovali 5 věcí, že v danný den vyřídíte, tak budete rádí, že vyřídíte dvě. Pokud se Chilana zeptáte na cestu je dobré si to pak ještě u dalšího ověřit, jelikož nepřiznají, že neví jakým směrem se máte vydat, tak si raději něco vymyslí a nebo vám řeknou svou doměnku, ale tak, že máte dojem, že vás posílá správně. Tohle se mi stalo nesčetněkrát. Řidiči autobusu se vám většinou snaží pomoc a u nich a taxikářů si můžete být už jistější.

Pokud vás okradou, moc nepředpokládejte, že se s odcizenými věcmi opět setkáte. Policie nepracuje příliš efektivně a respekt občanů k policii také není příliš dobrý.

 

Valparaiso

Valparaiso

Naopak pokud vás Chilan zná jménem, tak je přátelský, chápavý, velice milý a neostýchá se vám pomoc. S většinou mých studentů i ve velkých firmách jsem se spřátelila natolik, že jsem se s nimi stýkala i mimo vyučovací hodiny. Rodiny zde drží pospolu, ženy nejsou nějak utlačovány, ba naopak mi příjde že v páru má navrch většinou žena nad mužem i přesto, že je zde poměrně běžné, že žena nepracuje a je v domácnosti. Horší to má žena samoživitelka, stát pomáhá minimálně. Chilani milují i cizí děti.

Ve večerních ulicích v centru města jsou z budov vyvezeny pytle s odpadky, které jsou připravené na noční svoz popelářů. Ráno jsou ulice opět čisté, parky také. Čisté nejsou okraje města a škarpy u silnic mimo město jsou poměrně nepěkně lemovány odpadky. Recyklaci se Chilani poměrně učí, ale plýtvání plastovými pytlíky na které si po krátkém čase vyhradíte v domácnosti vlastní skřínku nás cizince všechny rozčiluje.

Peníze Chilské peso CLP – člověk si musí trochu zvyknout jelikož hodnotnější peníze jsou 3 ciferné. A platit za pastu na zuby 2000 clp a za oběd 15.000 clp vám ze začátku může motat hlavu.

 

Noční protesty studentů v Santiagu.

Noční protesty studentů v Santiagu

Školství

Státní školy jsou zdarma, ale úroveń hodně chabá. Vysoká škola je pak také státem zpoplatněna, ale je možnost získat stipendium a školné není tak vysoké jako na soukromých školách. Placená vysoká škola ve státním sektoru zapříčiňuje mnoho protestů z nižší a hlavně střední vrstvy. Úroveň soukromých škol je vysoká, ale čím lepší škola, tím dražší. Školné na vysoké škole vás vyjde třeba jako si koupit nový byt. Soukromý sektor se týká školek, základních i středních škol a vysokých škol.

Většina populace žije fotbalem, po zápasech se nedoporučuje cestovat mhd a zdržovat se v určitých lokalitách. Po vítězství je výtržnictví častým jevem.

Víza

Pokud seženete práci, tak na základě smlouvy vám budou víza vydána bez problému, poplatek činí cca. 40.000 + dalších cca. 8.000 clp za byrokratické poplatky. Víza se udělují na rok a dají se další rok prodloužit pokud máte platnou pracovní smlouvu. Pokud o práci příjdete máte 2 měsíce na to, aby jste si našli práci novou, pokud nenajdete, roční víza vám tím pádem propadnou.

V případě že práci během 3 měsíců nedostanete, doporučuji vycestovat autobusem do argentinské Mendozy a znovu získat další 3 měsíce. Na imigračním úřadě nehledejte anglicky mluvícího úředníka. Pokud neumíte španělsky, pomůže vám zaměstnavatel nebo někdo známý, kdo s vámi na úřad půjde. Jaksi živnostenský list lze získat pouze při přihlášení do systému online, nic se za něj neplatí, na obdržení víz musíte předložit faktury a diplom o ukončení vzdělání, soudně ověřený. Kamarádka nakonec ani diplom, ač byl požadován, nepředkládala.

Výhled z kostela Coquibo

Výhled z kostela Coquibo

Strava

Není příliš pestrá. Hovězí a rýže je nejčastější pokrm. Samozřejmě, že Chilané mají i jiná jídla, ale o pestrosti se v žádném případě nedá mluvit. Nepoužívají koření, pouze česnek, pálivý merken a oregáno. Ani pepř v jejich kuchyni nehledejte. Saláty jsou ochucené citronovou šťávou, tradiční polívka Casuela je sice velice chutná, ale nic není na drobno, ani zelenina ani maso. Možná to je důvod proč tu najdete thajskou, indickou, činskou kuchyni, sushi naprosto běžně a co doporučuji a je i mezi Chilany oblíbeno je peruánská kuchyně, která se svými krémovými omáčkami a ochucením podobá spíš naší. Řízek si pak dáte spíš v argentinské restauraci. Co je asi nejzajímavější pokrm, je fastfoodový vařený párek ve speciálním opečeném bílém pečivu s kečupem, hořčicí, majonézou, avokádem a rajčatem. Říká se mu completo, najdete ho i v jiných podobách s jinými přísadami, ale musím uznat, že tento atypický druh fasfoodu chytne každého. Každopádně milovníci mořských plodů a ryb budou spokojení.

Mote con huesillo - typický čilský nápoj

Mote con huesillo – typický čilský nápoj

Příroda

Čím dál od Santiaga, tím je příroda zajímavějí. Vzdálenosti jsou tu obrovské, doporučuji si udělat výlet i letecky. Jinak pozemky jsou tu soukromé a hodně parků placených, což platí nejvíce právě v blízkosti Santiaga, ale po 3 hodinách jízdy autem se to lepší a takový výlet u Talcy na snadno přístupné jezero je výborný zážitek.

Co se týče počasí, Santiago je suché, celkově málo srážek, přes léto neprší vůbec.

Co stojí za zmínku je zemětřesení. Naštěstí jsem žádné nezažila, pouze záchvěvy půdy. Určitě je dobré mít připravený emergency bag, ale musím uznat, že co nespadlo v roce 2010 při velkém zemětřesení, tak pravděpodobnost, že vám na hlavu spadne strop je v Santiagu poměrně malá.

Krajina kousek od La Serena

Krajina kousek od La Serena

Santiago nemá příliš kulturních míst na návštěvu a ani svátků (krom svátku 18. septembra) celkově nemají ani příliš vlastních tradic, hodně tradic včetně na Vánoce a na svatbě jsou převzaty z USA. Lidé a jejich mentalita bude nakonec to, co vás bude nejvíc zajímat. V Santiagu doporučuji navštívit kopec Santa Lucia, kopec San. Cristobal, Plaza de Armas, zeleninový trh La Vega, a třeba bary na Bellavista. Na Santiagu je asi nejkrásnější že z většiny míst vidíte na Andské hory.

Surfaři oblíbená destinace Pichilemu.

Surfaři oblíbená destinace Pichilemu

Aké sú tvoje skúsenosti s československou komunitou v krajine?

Spíš mám pocit, že je v Santiagu slovenská komunita, z pravidelných setkání jsem většinou jediná Češka. Je tady více Češek, ale jsou to maminky a mají jiný režim než svobodní. V komunitě se střídají pak i studenti co jsou v zemi třeba na půl roku. Komunita je tu malá, ale všechny příjemně vítá, drží pospolu, pomáhá si. Určitě jsem si tu našla přátele, ktéré budu mít na zbytek života. S porovnáním zkušeností z jiných zemí je tahle komunita nejlepší, co jsem poznala a kdy měl opravdu člověk pocit, že tu někoho má.

Už jsem si zykla na cestování za posledních 12 let, takže se mi už ani po domově příliš nestýská. Spíš se mi stýská po objěvování nových krajin, když jsem někde příliš dlouho.

 

Jezero Rapel - Češka, Slováci a Chilani na výletě

Jezero Rapel – Češka, Slováci a Chilani na výletě

Čo by si poradila ostatným?

Základ španělštiny do začátku pomůže. Chile je z celé Latinské Ameriky ekonomicky na nejvyšší úrovni a nejbezpečnější. Pokud hledáte kam vyrazit, v Chile máte nyní nejlepší šanci najít práci a báječné lidi. Je to určitě zajímavá zkušenost, určitě se nenechte se odradit vzdáleností.

Žiješ dlhodobo v zahraničí a chceš zdieľať svoje skúsenosti, zážitky a pocity s ostatnými? Máš záujem vytvoriť s našou pomocou podobný článok ako je tento? Chceš poslúžiť ostatným ako vzor, motivácia a pomoc pri ich ceste za životom v zahraničí? Budeme radi ak sa nám ozveš na emailovú adresu info@spozahranic.com. Tešíme sa na tvoj príbeh! 

You may also like

O začiatkoch v trojici za veľkou mlákou
Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov
Nepredvídateľný svet opičiek, farieb, džungle a usmiatych Indonézanov
Krajina elfov, škriatkov a priateľských ľudí – Island