Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting1_1/4/3/437cc815-5a4d-42cc-8e17-38cfe7e7e5df/spozahranic.com/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
Spoza Hraníc Z Brisbanského zápisníka - Spoza Hraníc
1
nov
2013
1

Z Brisbanského zápisníka

Tak a máme tu konečne prvý príspevok z ďalekej Austrálie. Prečítajte si Mirove rozprávanie o jeho začiatkoch, o práci a živote v Austrálii a Austrálanoch samotných. 

Žijem momentálne v meste Brisbane, už takmer rok. Prišiel som sem sám, bez akýchkoľvek kontaktov či predstavy, ako to tu funguje. Mal som zásobu peňazí na cca 3 mesiace (pri veľmi úspornom móde žitia — predtým som si nevedel predstaviť nechodiť aspoň raz za čas do reštaurácie na obed, teraz si neviem predstaviť tam zase začať chodiť :)). Prišiel som sem na tzv. Skilled Migrant víza, čo znamená, že moja profesia (programátor) je na zozname profesií, ktoré austrálska vláda zvýhodňuje (ale zase nie tak veľmi, aby ste si nemysleli).

miro_brisbane_queensland_australia_2

Čo ťa viedlo k odchodu zo Slovenska? Moje dôvody sú, aj keď to znie možno prekvapivo, úplne odlišné od všetkých ľudí, ktorých som tu z Česka a Slovenska stretol – ja som proste chcel prísť žiť do nejakej krajiny (zvažoval som aj Kanadu, Nórsko, Švajčiarsko a USA), skúsiť si taký reštart života na nečisto — viem prežiť sám v cudzej krajine, bez pomoci blízkych, bez priateľov, bez dohodnutej práce? Viem si tam nájsť nových priateľov, žiť život na úrovni aspoň takej, ako na Slovensku? To boli moje hlavné dôvody. A keďže som tam nechcel ísť umývať riady, tak som sa dosť posnažil získať tie víza, trvalo to dva roky (rôzne komplikácie), ale stálo to za to.

Ako si sa pripravil na cestu a pobyt, kde a ako si čerpal informácie? Nijako :) Zarezervoval som si hostel na tri týždne, pozrel nejaké stránky, kde sa hľadá práca, kúpil si letenku a vyrazil. Austrália bola pre mňa vždy takou tajomnou Atlantídou, samé dobré správy odtiaľ, vysoká živnotná úroveň, pláže, proste raj na zemi. Chcel som to vidieť na vlastné oči, takže žiadna príprava sa nekonala.

Kondalilla Falls

Aké si mal očakávania a plány? Nájsť si prácu do pár týždňov (naivita :)), zvyšok nechať plynúť tak nejako prirodzene … mať otvorené oči, všímať si pozitíva aj negatíva, porovnávať s Európou, … a zaplávať si v tom oceáne! :)

miro_stradbroke island_australia

Ako sa pohybujú platy v Austrálii a ako je to s prácou? Záleží oproti čomu. V absolútnych číslach tu napríklad zarobím zhruba 2x viac, ale náklady na živobytie sú tiež vysoké (za podnájom na týždeň platím to, čo som platil za mesiac na Slovensku). Práca sa tu hľadá podstatne ťažšie ako napríklad v Sydney, obzvlášť taká odbornejšia, pretože tu na to nie sú proste závody / firmy, skôr sa všetko sústreďuje na služby, cestovný ruch, prípadne nejaké humanitné smery. Ale treba povedať jednu vec a to, že aj keď tu človek robí upratovačku alebo robotníka, v pohode s tým vyžije, taký manželský pár môže žiť v parádnom prenajatom dome, mať dve autá a ešte cestovať.

Aké sú tvoje ďalšie plány? Pocestovať ďalšie austrálske mestá, ostať tam zase nejaký čas, porovnať… Ako som spomínal, ja som sem neprišiel ani za peniazmi, ani za svadbou (pozdravujem všetky “spontánne a náhodne” zaľúbené študentky), ani za vidinou lepšieho života… život je taký, aký si ho spravíme!

miro_brisbane_queensland_australia_1

Aké máš pocity z Austrálie, domácich a prírody? Toto je zaujímavá téma, o ktorej by sa toho dalo napísať veľa. Ľudia sú, ako je to už zvykom v zahraničí, naozaj milí a nápomocní, od malička vychovávaní k úspechu a pozitívnemu mysleniu, vidno to všade – tam si proste nikto nedovolí byť nezdvorilý, pretože by to bola hanba preňho, aj keby mal 100x pravdu. Na druhú stranu to má aj silnú daň — ľudia sú neskutočne neúprimní (aj voči sebe ako rodine, priateľom, partnerom, …), vzťahy veľmi ploché, priateľstvá len také naoko… Všetko je great and awesome, ale nájsť človeka na normálny rozhovor, to je naozaj fuška, obvykle nakoniec skončíte s niekým z Brazílie alebo Európy.

Príroda je tu rozmanitá, ale veľmi vysušená :) Hory sú tu tiež, len oveľa menšie. Ťažko takto zhrnúť nejaké dojmy, napr. je zaujímavý ich schizofrenický postoj k alkoholu — na jednej strane vám pivo nenačapujú v inej ako “certified” reštaurácii, oddelenej pomaly 10 metrovým múrom, v horšom prípade si ho musíte kúpiť v tzv. bottle shope, odniesť v sáčku (!) a vypiť doma. Potom sú tu ale kluby, kde sa pije úplne do nemoty (prečo asi…), mládež sa za prizerania policajtov tacká po bulvároch, vracia, robí krik, … ale nikoho to netrápi, lebo veď sobota večer, nie?

miro_stradbroke island_australia_2

S pár Austrálčanmi sa poznám, ale žiadneho by som neoznačil za viac ako “známeho”. Na druhú stranu som sa tu zoznámil s jednou ruskou rodinou, to bol prienik mentalít takmer na 100% :) Slováci sú tu všetko študenti alebo manželské páry, ktoré sem prišli za víziou lepšieho života, niektorí mi sedia viac, niektorí menej, ale vo všeobecnosti by som našu komunitu označil za prínosnú, hlavne v začiatkoch, keď človek ani nevie, kde si kúpiť električenku. (A aby následne zistil, že tu električenky nie sú :)).

Chýba ti Slovensko? Určite áno, neviem si predstaviť tam už nikdy nežiť. Peniaze sa dajú zarobiť kdekoľvek, ale celoživotných priateľov … nájde človek len raz za život :) A tie naše lesy, hory, jedlá, pitie :) … každý môže vravieť čo chce, ale proste v zahraničí sa nutne vzdávate obrovskej časti svojho “ja”, už s nikým nebudeme môcť spomínať na Matelka, Od Kuka do Kuka, súdružky učiteľky, baviť sa na Samotároch či Pelíškach s priateľmi tak, ako doma. Nájdete kopec iných vecí, ale už to nebudete vy, len taká náhrada.

O Mirových zážitkoch sa dočítate aj v jeho blogu, ktorý nájdete na konci tohto článku. S jedným sa nám zveril aj tu.

Za najzaujímavejšie by som asi označil moje hľadanie práce, už som bol raz taký zúfalý, že som si kúpil letenku do Sydney aj Melbourne, dohodol aj tam nejaké pohovory a predstieral, že tam bývam :) Najlepšie je, že keď už som mal peniaze na posledný týždeň a bol si takmer istý, že mám v Melbourne job, tak mi volal niekto z Brisbane, ja som to tak laxne prijal, že dobre, prídem ešte na pohovor, pokecáme, aby sa nepovedalo… keď som z tej firmy vyšiel, volal mi človek z Melbourne, že to bol “tough call” ale že nakoniec vybrali niekoho iného :) A v tej firme v Brisbane robím doteraz :)

Koala

Čo by si poradil či odkázal ľuďom, ktorí by chceli túto krajinu navštíviť, prípadne tam žiť, študovať, pracovať, atď.? Určite príďte, je tu naozaj kopec vecí k videniu. Majte ale reálne očakávania – čím menšie mesto, tým sa ti ako študentovi bude hľadať práca ťažšie, bude to makačka a aj keď máš doktorát z fyziky, budeš tu s najväčšou pravdepodobnosťou robiť čašníka alebo upratovača. Ak si ochotný toto akceptovať, čaká ťa tu čas plný zážitkov a skvelého počasia.

Navštívte Brisbanský zápisník – Mirov blog – na adrese http://mikromsb.blogspot.com

Ďakujem Mirovi za jeho pekne napísaný a zaujímavý príspevok z Austrálie, vďaka ktorému mala táto krajina na ZbohomSlovensko.com svoju prvú premiéru. Držím mu palce a veľa úspechov v krajine tak ďaleko od domova.

Nezabudnite sa v komentároch vyjadriť, ako sa vám článok páčil a o čom by ste si ešte radi prečítali.

Žiješ dlhodobo v zahraničí a chceš zdieľať svoje skúsenosti, zážitky a pocity s ostatnými? Máš záujem vytvoriť s našou pomocou podobný článok ako je tento? Chceš poslúžiť ostatným ako vzor, motivácia a pomoc pri ich ceste za životom v zahraničí? Budeme radi ak sa nám ozveš na emailovú adresu info@spozahranic.com. Tešíme sa na tvoj príbeh! 

You may also like

Dobrovoľníkom v Brazílii na 10 mesiacov
Ramadán v obklopení luxusu
Nepredvídateľný svet opičiek, farieb, džungle a usmiatych Indonézanov
Krajina elfov, škriatkov a priateľských ľudí – Island